خبرهای تازه

عمران خان: تلاش می کنیم تا طالبان را به میز مذاکره با دولت افغانستان بکشانیم

(Last Updated On: ژانویه 8, 2019)

ظاهرن تصمیم پاکستان برای آوردن صلح در افغانستان جدی تر میشود.

پس از توافق روز دوشنبه  پاکستان با امارات متحده در پیوند به روند صلح افغانستان، حال یک بار دیگر نخست وزیر پاکستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه گفته است که برای کشاندن طالبان به میز مذاکره با دولت افغانستان و امریکا تلاش می کند.

عمران خان گفته که “هیچ راه حل نظامی برای مسئله افغانستان وجود ندارد، خوشبختانه همه این را فهمیده اند. حالا چیزی که پاکستان برای همسایه اش افغانستان می تواند انجام دهد این است که تلاش می کند طالبان را با امریکایی ها و حکومت افغانستان به میز مذاکره بکشاند.”

نخست وزیر پاکستان می گوید که پس از حمله یازده سپتامبر کشورش در کنار امریکا ایستاد. وی با اشاره به جنگ شوروی در افغانستان می افزاید که کشورش در دهه هشتاد به خاطر دریافت پول با کشوری جنگید که دوستش بود و حالا نمی خواهد بخاطر هیچ کشوری دیگری وارد جنگ شود.

وی می افزاید: “حالا پاکستان نمی خواهد بخاطر کسی بجنگد، حال ما از کسی پول نمیگیریم و نه در بدلش برایش کار میکنیم. راهبرد خارجی ما بر مبنای آنچه برای مردم پاکستان بهتر است، طرح ریزی شده است.”

هر چند امریکا مصروف رایزنی در مورد خروج بخشی از نیروهایش از افغانستان است اما دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا و نخست وزیر هند در یک گفتگو تیلفونی، تاکید به همکاری های راهبردی و اقتصادی بیشتر دو کشور در افغانستان کرده اند.

قصر سفید در بیانیه ای می گوید: “رهبران توافق کرده اند که همکاری استراتژیک ایالات متحده و هند را در سال 2019 تقویت کنند و دیدگاه های خود را در مورد چگونگی مسایل تجاری ایالات متحده با هند تبادله کردند، گسترش امنیت و رفاه در اقلیم هند و افزایش همکاری ها در افغانستان بخش دیگری از گفتگو ها بوده است.”

به تازگی ظاهراً وعده ها و همکاری های کشور های منطقه برای روند صلح افغانستان بیشتر شده است اما انتظار مردم این است که چه زمانی این وعده ها و همکاری ها برای مردم صلح به ارمغان می آورد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …