خبرهای تازه

عمران خان: به زودی صلح در افغانستان برقرار میشود

(Last Updated On: مارس 16, 2019)

عمران خان نخست وزیر پاکستان گفته است که صلح بزودی در افغانستان برقرار خواهد شد.

وی در جمعی از مردم در منطقه قبایلی باجور در نزدیکی مرز افغانستان با اشاره به مذاکرات اخیر امریکا با گروه طالبان تاکید کرده است که روند کنونی صلح به ثبات و بهبود تجارت در منطقه منجر خواهد شد.

آقای خان در همین حال از تشکیل یک حکومت جدید در افغانستان خبر داده و گفته است که، حکومتی در افغانستان ایجاد خواهد شد که از همه افغانها نمایندگی خواهد کرد.

آقای خان گفت:”مذاکرت با طالبان آغاز شده است. اگر خواست خدا بود، برادران ما در افغانستان در آینده نزدیک در صلح کنارهم زندگی خواهند کرد.”

اما، وزارت خارجه افغانستان در واکنش به گفته‌های نخست وزیر پاکستان، مستشار سفارت پاکستان در کابل را احضار کرد و از این گفته‌ها نگرانی خود را شریک ساخت؛ همچنان وزارت امور خارجه می گوید که اظهار نظر عمران خان در باره حکومت آینده افغانستان، مداخله صریح پاکستان در امور داخلی افغانستان است.

در همین حال، شماری از احزاب سیاسی در کشور می گویند، موضع گیری‌های پاکستان در امور افغانستان بیانگر داشتن دست بلند و دخالت اشکار این کشور در صلح و جنگ افغانستان است.

عنایت الله حفیظ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز میدارد:”پروسه صلح باید از دید مردم افغانستان پوشیده نباشد گفته های را که باید حکومت افغانستان می زد ای ره پاکستان بیان می کند ای را نشان می دهد که پاکستان در جنگ افغانستان دست بالای دارد.”

آقای خان در حالی از روند گفتگوهای صلح خوشبین است که حمد الله محب مشاور شورای امنیت ملی از مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان سخت انتقاد کرده و گفته است که زلمی خلیلزاد در این مورد با حکومت افغانستان مشوره نمی کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …