خبرهای تازه

عفو بین الملل خواهان تامین عدالت در تطبیق حکم اعدام

(Last Updated On: می 7, 2016)

amnesty-international

سازمان عفو بین الملل می گوید، حکومت افغانستان زمانی می تواند حکم اعدام را عملی کند، که عدالت تامین شود، طوری که به جای تطبیق اعدام ریشه یابی صورت گیرد.

اما ریاست جمهوری افغانستان می گوید، طبق قانون اساسی و شریعت درافغانستان حکم جرایم سنگین و بلند اعدام گفته شده است، و از سوی هم این خواست مردم افغانستان است.

سازمان جهانی عفو بین الملل خواسته است، که حکومت افغانستان حکم اعدام زندانیان طالب را امضا نکند.

این سازمان می گوید، با این کار عدالت نه برای مجرمان و نه برای متضرران تامین می شود.

عمر ورچ، رییس رسانه های بخش آسیاسی سازمان عفو بین الملل می گوید، “ما از رییس جمهور خواسته ایم، که حکم اعدام ها را توشیح نکند، حکومت افغانستان زمانی می تواند موقف خوب اتخاذ کند که عدالت را تامین کند”.

حکومت افغانستان می گوید، این خواست افغانها است، تا هراس افگنان به سزای اعمال شان برسند و حکومت براساس این خواست تصمیم گرفته است.

دواخال مینه پال، معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید: “در قانون اساسی و شریعت اسلامی جزای جرایم سنگین، اشد مجازات یعنی اعدام است، از سوی هم این خواست خانواده های قربانی و مردم افغانستان است، بنا این حکم برای توشیح آماده است”.

ازسوی هم برخی از حقوق دانان می گویند، محاکم افغانستان و دولت افغانستان طبق قوانین این کشور در تصمیم گیری مستقل اند.

عین الدین بهادری، حقوق دان می گوید: “حکومت افغانستان در این باره مستقل است، چون محاکم نظر به قوانین که وجود دارد، قوانین شرعی و نافذه افغانستان این حکم ها را صادر می کنند، عفو بین اللمل بخاطر همان ریشه خشونت باری اعدام این مسله را پیشکش کرده است”.

گفته می شود، حکم اعدام چندین تن از هراس افگنان که در حمله های گوناگون مردم را به قتل رسانده اند، برای امضا روی میز رییس جمهور است، و به زودی عملی خواهد شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ولسوال نام نهاد طالبان در بلخ کشته شد

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019)قول اردوی 209 شاهین با پخش خبرنامه ای از کشته …