عطا محمد نور: جنگ شمال جنگ طالب نیست؛ بلکه جنگ قدرت هاست

(Last Updated On: دسامبر 7, 2016)

noor2عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ میگوید جنگ شمال جنگ طالب نه، بلکه جنگ قدرت هایی است که ریشه در جنگ های خاور میانه، سیاست های فرامنطقه ای و سیاست های کلان اقتصادی دارد.

آقای نور که به روز سه شنبه (16 قوس) در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه محصولات تولیدی مشترک افغانستان – ایران در شهر مزار شریف صحبت می کرد بر بیرون شدن نیروهای امنیتی از حالت دفاعی برای مقابله با مخالفان مسلح دولت تاکید دارد، زیرا به باور وی 8 ولایت شمال و شمالشرق دست خوش جنگ هایی است که در مسایل منطقه ای، فرامنطقه ای و سیاست های کلان اقتصادی ریشه دارد.

عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ گفت:

“جنگ شمال جنگ چهار طالب نیست، بلکه جنگ قدرت هاست، متوجه باشید! هوشیار باشید! منسجم باشید! جنگ شمال در جنگ های خاور میانه، سیاست های فرا منطقه ای و کلان استراتیژیک و سیاست های اقتصادی نفت و گاز ریشه دارد.”

در همین حال سفیر ایران که جهت افتتاح نمایشگاه محصولات تولیدی مشترک ایران – افغانستان به بلخ سفر کرده میگوید مسئله امنیت کشورهای منطقه از سوی عناصر و بازیگران غیر دولتی و غیر مستقل به چالش کشیده شده و این چالش تنها به  افغانستان مرتبط نیست بلکه کشور های همسایه نیز از آن متضرر می شوند.

وی افراط گرایی را چالش بزرگ منطقه ای عنوان کرده بر ریشه کن کردن این پدیده با همکاری مشترک کشورهای منطقه  تاکید دارد.

محمد رضا بهرامی سفیر ایران در افغانستان گفت:

“ما با یک مقوله بسیار مهمی بنام امنیت مواجه هستیم که توسط عناصر و بازیگران غیر دولتی و غیر مستقل به چالش کشیده شده، این چالش امنیتی تنها در یک منطقه جنوب یا شرق افغانستان محدود نبوده، من با ایشان (عطا محمد نور) کاملا” موافقم که این چالش امنیتی به شمال افغانستان هم منتقل شده. متاسفانه این چالش امنیتی منشا داخلی هم ندارد، همه ما های که امنیت را در افغانستان یک مقوله محلی و حتی ملی نمی بینیم و به عنوان یک مقوله منطقوی و حتی فرا منطقوی به آن نگاه بکنیم باید به آن توجه داشته باشیم.”

سفیر ایران و سرپرست ولایت بلخ روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایران و افغانستان را در بهبود وضعیت دو کشور به خصوص تأمین صلح در افغانستان مؤثر دانسته به همکاری دوامدار دو جانبه تأکید کردند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

استقبال ناتو از آغاز دوباره گفتگو های صلح میان امریکا و طالبان

(Last Updated On: دسامبر 5, 2019)  ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روزنشست سران …