خبرهای تازه

رییس‌جمهور غنی استعفای عطامحمد نور والی بلخ را منظور کرد

(Last Updated On: دسامبر 18, 2017)

سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است که رییس جمهور غنی استعفای آقای نور را تایید کرده و انجینر محمد داوود را بعنوان والی جدید بلخ گماشته است.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رییس جمهور در مورد استعفای والی بلخ نوشته است: “آقای نور چندی پیش استعفا داده بود و ریاست جمهوری انجنیر محمد داوود را به عنوان والی جدید بلخ مقرر کرده است.”

گفته می شود که محمد داوود، والی جدید بلخ نیز از اعضای حزب جمعیت اسلامی و افراد نزدیک به نور است.

او دارای تحصیلات عالی در رشته مهندسی تحقیقات نفت و گاز از انگلستان است و پیش از این در بخش تحقیقات نفت و گاز در وزارت معادن افغانستان و ریاست امنیت فرماندهی پولیس بلخ کار کرده است.

از زمان تقرری آقای نور بعنوان والی بلخ حدود ۱۵ سال میگذرد و این ولایت به دلایل مهم اقتصادی و موقعیت استراتژیک از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و از پایگاه اصلی اجتماعی او به شمار میرود.

خبر کنار رفتن آقای نور پس از یک مدت بسیار طولانی در حالی منتشر میشود که در این اواخر موضوع برکناری او داغ شده بود و براساس برخی گزارش ها عبدالله عبدالله نیز با استعفای او موافقت کرده است.

اما حزب جمعیت اسلامی دو روز پیش هشدار داده بود که هیچ مقامی به شمول رییس جمهور و رییس اجرایی توان برکناری عطا محمد نور از سمت ولایت بلخ را ندارد.

عبدالحفیظ منصور عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی گفته بود: «هیچ مقامی نمی تواند به شمول رییس جمهور و رییس اجرایی استاد عطا را برکنار کند و خود آقای عطا تا کنون تصمیم برای کنار رفتن از سمت ولایت بلخ ندارد.»

آقای نور تنها والی است که از اوایل حکومت کرزی تا سومین سال حکومت وحدت ملی سمت اش را بعنوان والی قدرتمند در شمال کشور حفظ کرد و در چانه زنی های قدرت حین تشکیل حکومت وحدت ملی از وزنه های اساسی تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله بود.

پس از شکل گیری حکومت وحدت ملی روابط میان عطا محمد نور و محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور همواره پرتنش بوده است.

رییس جمهور غنی پس از گرفتن قدرت با دادن وعده اصلاحات در تمام نهادهای دولتی گفته بود که تمام والی ها را برکنار و تبدیل خواهد کرد.

اما عطا محمد نور پس از آن گفته بود در صورت حاضر به کناره گیری از مقام ولایت بلخ خواهد شد که تمام خواسته هایش برآورده و همه مواد موافقت نامه حکومت وحدت ملی عملی شود.

در پی تنش ها روی عدم عملی سازی مواد موافقت نامه تشکیل حکومت وحدت ملی روابط میان عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه و آقای نور نیز متشنج شد.

آقای نور طی سخنرانی در سومین سال درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون سابق رئیس جمهوری افغانستان، به عبدالله عبدالله تاخت و او را شخصی “بی جرئت، ناتوان، و مذبذب” خواند که “خود را عقل کل میداند”.

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …