خبرهای تازه

عدم توافق میان کمیسیون انتخابات و اداره احصائیه مرکزی

(Last Updated On: آوریل 23, 2019)

مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند تا اکنون برای کارگیری از دستگاه‌های بایومتریک برای ثبت نام رأی دهنده‌گان با اداره احصائیه به توافق نرسیده اند.

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، اداره احصائیه مرکزی را برای معیاری‌سازی شناسنامه‌ها برای ثبت‌نام و استفاده از دستگاه بایومتریک ناتوان می‌دانند؛ اما آنان تاکید می‌ورزند که رایزنی روی چگونگی رسیدن به توافق در این مورد  با اداره احصائیه مرکزی جریان دارد.

با این حال، این کمیسیون برای تامین شفافیت در برگزاری چهار انتخابات پیش‌رو تصمیم دارد تا به تاریخ بیست و ششم ماه ثور رأی دهنده‌گان با فناوری جدید ثبت نام دوباره شوند.

مولانا محمد عبدالله، عضو این کمیسیون میگوید: “خواست اداره احصائیه این است که در جریان ثبت نام تثبیت تذکره رای دهندگان به شکل معیاری شود به همین خاطر می گویند که کمیسیون شاید این کار را نتواند دلیل ما این است در ثبت نام این کار هم می شود اداره احصائیه وقت زیاد که تصریح کند اما ما وقت بر اساس زمان یندی که داریم کم است.”

از سویی هم، نهادهای ناظر انتخاباتی آغاز ثبت نام رای دهنده‌گان را با دستگاه بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو نا ممکن می‌دانند.

حبیب شینواری، عضو دیدبان شفافیت انتخابات افغانستان اظهار میدارد: “خواست ما از کمیسیون این است که تطبیق تقویم را آغاز بکنند و تنها کسانی که تازه واجد شرایط ثبت نام شدند در هر ولایت با یک روش خوب مثل استیکر جدید آغاز کنند.”

این در حالی‌ست که قرار است کمیسیون مستقل انتخابات بتاریخ ششم ماه میزان سال روان چهار انتخابات همزمان را بر بنیاد قانون جدید انتخابات با استفاده از فناوری جدید برگزار کند.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

نگرانی‌ها از فعالیت‌ گروه داعش در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  سازمان ملل متحد، خاک افغانستان را یگانه مکان امن …