خبرهای تازه

عدم برنامۀ منظم باعث «تأخیر در انتخابات ریاست جمهوری» خواهد شد

(Last Updated On: ژوئن 17, 2019)

شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی می گویند که عدم برنامه منظم میان کمیشنران کمیسیون انتخابات سبب مختل شدن برنامه های عملیاتی این کمیسیون و تأخیر انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

این در حالی است که بودجه برای انتخابات ریاست جمهوری هنوز مشخص نیست.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که برای انتخابات ریاست جمهوری دست کم ۱۴۶ میلیون دالر تخمین زده شده است.

در حالی که رییس دبیرخانۀ این کمیسیون ۱۵۰میلیون دالر را رقم پیشین بینی شدۀ بودجه انتخابات می گوید.

در همین حال، نهاد های ناظر انتخاباتی می گویند که تناقض گویی ها در کمیسیون نشان می‌دهد که برنامۀ منسجم در کمیسیون وجود ندارد.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان، می گوید، « واقعاً بعضی از این ها معلومات ندارند که کدام برنامه را به کدام وقت روی دست گیرند این وضعیت روشن است که می بینم انتخابات به تأخیر خواهد رفت زیرا پلان عملیاتی وجود ندارد.»

غلام فاروق مجروح، عضوء مجلس نمایندگان از ولایت هرات، می گوید، « برگزاری انتخابات به تاریخ ششم میزان امسال یک کار بعید به نظر می رسد. در تاریخ ششم اسد مطابق تقویم انتخاباتی باید کمپاین های انتخاباتی آغاز گردد اما تا آن‌زمان وقت کم داریم.»

اما کمیسیون این همه شکایت را رد می کند و دفتر سخنگوی این نهاد می گوید که برنامه مطابق تقویم به پیش می رود و در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد.

ذبیح الله سادات، معاون سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات، می گوید، « هر موردی را که کمیسیون انتخابات می گوید مطابق پلان عملیاتی است و مطابق به تقویم انتخابات است هیچ موردی بیرون از تقویم وجود ندارد. از همه نهاد می خواهیم که به گونه تخنیکی به قضیه ببینند.»

پس از پیشنهاد بودجه نگرانی از سردرگمی های کمیسیون برای مصرف بودجه و خریداری و سایل مورد نیاز در زمان باقی مانده است . موردی‌که به باور نهاد های ناظر کمیسیون انتخابات برای آن هیچ برنامه ای ندارد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار ماین در هرات ۱۰ نفر را زخمی کرد

(Last Updated On: نوامبر 17, 2019) در نتیجه انفجار ماین در نزدیک مارکت صرافان شهر …