عثمانی ارگ را به انحصار صلاحیت های نهادهای دولتی متهم کرد

(Last Updated On: جولای 1, 2018)

علی احمد عثمانی وزیر برکنار شده وزارت انرژی و آب، انحصار صلاحیت های نهاد های دولتی از سوی ارگ را مانع روند توسعه در کشور می داند.

آقای عثمانی که به روز یکشنبه در یک نشست خبری سخن میزد گفت: “حکومتداری اندیوالی و رفیق بازانه و قوم محور، بزرگتری چالش حکومتداری خوب و نظام مند است. انتقال صلاحیت ها از نهاد های قانونی و پاسخگو چون وزارت خانه ها به دفاتر مشاروان از جمله مشاوران اندیوال و رفیق ها باز روند توسعه هدفمند را در بسیاری از ادارات زمین گیر کرده است.”

این مقام پیشین حکومتی از برخورد سلیقوی و قوم محور ارگ هم پرده برداشته و می گوید که ارگ در سه سال کاری او مانع اجرایی شدن پروژه های کلان این وزارت شده و یا صلاحیت های این وزارت را به مشاورین و یا وزارت خانه های دیگر انتقال داده است.

وی مقاومت هایش در برابر مدیریت آب های کشور، تسلیم نشدن به خواست های فرا قانونی مشاوران رییس جمهور و استفاده از صلاحیت های وظیفویش را دلیل اختلافات اش با ارگ خوانده و حتا می گوید این کار سبب شده بود تا بارها در جلسات کابینه به این دلایل توهین و پروژه های توسعه‌ی این وزارت هم متوقف شوند.

“به چالش کشیدن برنامه ها، توقف ساختن طرح ها و پروژه های توسعه یی وزارت، ممانعت از سفر های کاری داخلی و خارجی، تهدید، ترساندن و تعلیق کارمندان عالی رتبه وحتا مامورین پائین رتبه این وزارت و ممانعت از اصلاحات وزارت و انتقال صلاحیت های قانونی به مشاورین و حتا به وزارت های دیگر.”

وزیر انرژی و آب در کنار این که از ریاست اجرایی خواستار عملی کردن صلاحیت هایش است. از رییس جمهور نیز می خواهد که فضای ترس، تهدید و توهین را از جلسات کابینه بردارد.

او افزود: “چرا استعفا نمی کردم، مدتی است که ما در مقابل قانون شکنی و قانون گریزی مبارزه می کنیم و کنار رفتن جای را خالی کردن به قانون شکنان است. به این دلایل استفعا نکردم تا نشان دهم که بدون تملق و چاپلوسی و بدون ترس از فضاهای تهدید و تحقیر می توان در جلسات حکومتی خدمت کرد و توسعه پایدار بدون مبازره هم ناممکن نیست.”

ریاست جمهوری با آنکه از صحبت با رسانه ها در پیوند به این گفته ها ابا ورزید اما معاون سخنگوی ریاست جمهوری در برگه فیس بوکش این چنین نگاشته است:

“شخصي كه در دوران وزارت اش از كابينه گرفته تا نشست شوراها و جلسه‌های تداركات بيشترين اظهار نظر مربوط و غير مربوط را داشته است امروز دست به انتقاد زده است. سوال جدی و اساسی اين است كه چرا اين انتقادها در نشست‌های رسمی مطرح نگرديد؟ در عين حال هر مقام و شخصيتی كه سندی برای ادعاهای خود دارند به مراجع رسمی شريك كرده و از اتهامات، دروغ و شايعه پرهيز کنند.”

کنار رفتن و برکناری در ماه های اخیر در کابینه حکومت وحدت ملی با توجه با شرایط بحرانی نگرانی های را ایجاد کرده است آگاهان باور دارند که ادامه تنش در زیر چتر به نام حکومت وحدت ملی دستاورد های مردم این کشور در شانزده سال گذشته را قربانی کرده است.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Check Also

سازمان ملل: فساد در حکومت افغانستان حاکمیت قانون و چشم انداز صلح را با خطر مواجه کرده است

(Last Updated On: می 20, 2019)یک گزارش تازۀ سازمان ملل زیر نام «مبارزۀ افغانستان با …