عبدالله: یک هیات ملی برای گفتگوهای صلح تشکیل میشود

(Last Updated On: آوریل 1, 2019)

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور امروز (دوشنبه، ۱۲ حمل) در نشست شورای وزیران با اشاره به شایعات مورد تشکیل حکومت موقت گفت که تشکیل حکومت موقت برای یک هدف موقت، به سود مردم افغانستان نیست.

ریاست اجرایی با نشر خبرنامه ای میگوید، آقای عبدالله ضمن مهم‌خواندن تامین صلح در کشور افزود که شخصیت‌های سیاسی باید با همکاری و کمک همدیگر، از نظام فعلی و مطالبات مردم در مذاکرات صلح نمایندگی کنند.

همچنان وی بر تشکیل هیاتی همه شمول در مذاکرات صلح پافشاری و افزود که در اصل شهروندان تعیین کننده سرنوشت کشور در روند صلح اند.

بر اساس این خبرنامه آقای عبدالله خواهان جداسازی دو پروسه‌ی مهم انتخابات و صلح ملی است “اگر صلح و انتخابات را بسیار با هم گره بزنیم، شاید نتوانیم به هر دو هدف تعیین شده برسیم. بنابراین، بسیار مهم است که روی هر دو در جایش تمرکز صورت گیرد و از ضیاع وقت جلوگیری شود.”

در همین حال رییس اجرایی کشور روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاکید ورزید و از تمام نهادهای دولتی خواست که در راستای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه با کمیسیون‌های انتخاباتی همکاری کنند.

آقای عبدالله گفت: “میدان باید به همه‌ی نامزدان مسطح شود و در این راستا روی طرزالعملی کار داریم تا عادلانه بودن انتخابات را تضمین کند و هم زمینه‌ی استفاده از امکانات دولتی گرفته شود.”

این در حالی است که زلمی خلیلزاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از دیدار با مقامات انگلیس و هماتای اروپایی اش به کابل آمده و قرار است در مورد ادامه روند مذاکرات صلح با طالبان و نیز تشکیل یک گروه گفتگو کننده پیش از نشست بعدی با گروه طالبان، با رهبران حکومت و شماری از شخصیت های افغانی مشوره کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نورستانی: فقط آرای بایومتریکی سرنوشت زعیم کشور را رقم خواهد زد

(Last Updated On: نوامبر 15, 2019) حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تنها …