عبدالله: کسی که در برابر صلح ایستادگی می کند صلاحیت رهبری افغانستان را ندارد

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی می‌گوید کسی که از بهر حفظ چوکی در برابر صلح صدای دیوانه‌گی سر می‌دهد صلاحیت رهبری افغانستان را ندارد.

آقای عبدالله در مراسم هشتمین سال‌یاد ترور برهان الدین ربانی رییس جمهور سابق افغانستان تاکید می‌روزد که هرچند انتخابات پیشی گرفته اما صلح اولویت افغانستان است.

رییس اجرایی می گوید: ” کسی که در برابر منافع ملی کشور قد علم می کند و بخاطر چوکی ایستاد می شود صلاحیت رهبری ملت قربانی داده و شهید داده را ندارد. کسی که در برابر صلح و صلح باعزت و قابل قبول صدای دیوانه گی خود را بلند می کند صلاحیت رهبری این کشور را ندارد.”

 محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح تاکید می کند:” پس از انتخابات باید بیشترین توجه به ختم جنگ و دست یابی به صلح شود.”

در کنار این، صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه به کمیسیون های انتخاباتی هشدار می دهد که اگر جلو تقلب را در انتخابات پیش‌رو نگیرند، این بار هیچ کسی کوتاه نخواهد آمد.

 سرپرست وزارت امور خارجه می گوید” اگر جلو تقلب گرفته نشود و با تقلب برخورد جدی صورت نگیرد این بار کسی کوتاه نمی آید و هر فاجعه ای که فردا در افغانستان رخ بدهد، پاسخگو شما خواهید بود.”

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی نیز ازآنچه استفاده امکانات دولتی توسط تیم های رقیبش برای تقلب در اننتخابات پیشرو می خواند انتقاد می کند.

محقق می گوید:”برخی حریف های ناجوانمرد تمامی معیار های قانونی را زیر پا می کنند، استفاده گسترده از امکانات دولتی و بسیج کردن ادارات دولتی برای تقلب.”

برهان الدین ربانی چندین سال ریاست شورای عالی صلح را بر دوش داشت و راه دستیابی توافق سیاسی را با طالبان دنبال می کرد اما اکنون که هشت سال از ترور او از سوی گروه طالبان گذشته، تاکنون هم این گروه به صلح نپیوسته است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …