خبرهای تازه

عبدالله عبدالله: صلح منحصر به یک فرد و وزارت نیست؛ تمام مردم باید شامل پروسه صلح باشند

(Last Updated On: ژانویه 20, 2020)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی از انحصار گرایی در روند صلح به شدت انتقاد دارد و میگوید که صلح منحصر به یک فرد نیست و یک وزارت نمی تواند کار صلح را به پیش ببرد و این یک امر ناسنجیده است. آقای عبدالله همچنان تاکید می ورزد که هیات مذاکره کننده با طالبان باید مردمی و به شمول اعضای حکومت باشد.

در روز های اخیر، اختلاف های جدی میان دو رهبر حکومت وحدت ملی بر سر صلح هر روز آفتابی تر می شود.

رییس جمهور هفته پیش تمامی صلاحیت های پیش برد مذاکرات صلح را به وزارت دولت در امور صلح واگذار کرد، که این تصمیم ظاهراً به  مزاج شریک قدرتش خوش نخورده است.

عبدالله عبدالله میگوید: “مردم افغانستان حق دارند در مورد صلح موضع‌گیری، بحث و گفتگو داشته و در گفتگوها شرکت کنند. تیم مذاکره‌کننده باید جامع باشد به شمول حکومت؛ اما به هیچ صورت یک وزارت نمی‌تواند کار صلح را در یک کشور به پیش ببرد .”

سیاسیون اما می‌گویند: اختلاف ها میان اشرف غنی و داکتر عبدالله می تواند روند صلح را صدمه بزند. این در حالیست که طالبان از سوی دیگر به آتش بس و خواست ارگ تن نمی دهند.

به نظر می رسد، ارگ مورد آتش بس از سوی طالبان را به عنوان خط سرخ ترسیم کرده است، ولی سپیدار به همین کاهش خشونت ها، که توافق امریکا و طالبان هم روی آن انجام شده، تاکید می ورزد، که این دو باور مخالف در روند صلح خوانده می شود.

باور ها بر این است که افغانستان در صحنه حساس سیاسی قرار دارد و هر نوع اختلاف سیاسی، تنش های لفظی و یا هم برخورد های جدی می تواند، روند صلح را در پرتگاه خطر قرار دهد. این اختلافات زمینه امتیاز گیری طالبان را در این روند نیز میتواند بیشتر سازد.

حالا که مذاکرات میان طالبان و امریکا با شتاب زدگی جریان دارد و قرار است ظرف دو هفته پس از امضای توافق، مذاکرات میان افغانها آغاز شود، ارگ  میگوید که هیات مذاکره کننده آماده است ولی ریاست اجرایی خبر می دهد که هیچ هیات مذاکره کننده یی وجود ندارد.

همزمان با بروز اختلافات میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی از تصمیم های اخیر رییس جمهور در پیوند به تغییر و تبدیلی های تازه ابراز نارضایتی کرده، آنرا یک جانبه میداند و میگوید که به خاطر حفظ ثبات سیاسی دست به کاری نزده است.

عبدالله عبدالله در نشست شورای وزیران، از ادامه کار حکومت وحدت ملی تا اعلام نتایج نهایی انتخابات سخن می زند، او میگوید که حکومت وحدت ملی پنج سال پیش بر مبنای یک توافق بمیان آمده و تا زمان اعلان نتایج انتخابات پابرجا خواهد بود.

این اختلافات اما اعضای مجلس نمایندگان را هم به ستوه آورده، طوری که آنان میگویند که نتایج نهایی انتخابات باید هر چه زودتر اعلام شود تا پایانی باشد بر این رقابت سیاسی.

 تنش های اخیر بین رییس اجرایی و رییس جمهور، نشان میدهد که اختلافات آنان عمیق‌ بوده و به‌ سادگی قابل حل نیستند. اما سوال اینجاست که این اختلافات بر سر چیست؟ پاسخ سیاسیون تنها یک کلمه است: “قدرت”.

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …