خبرهای تازه

عبدالله: طالبان مانع اصلی برقراری صلح در کشور‌ اند

(Last Updated On: ژوئن 12, 2019)

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت، می‌گوید، طالبان فرصت‌های پیش‌آمده برای گفتوگوهای صلح را از دست داده‌اند، این گروه عامل جنگ و مانع اصلی برقراری صلح در کشور اند. 

 رئیس اجرائیه حکومت که امروز (چهارشنبه ۲۲جوزا) در مراسم گرامی‌داشت از روز مادر در قصر سپیدار، صحبت می‌کرد افزود که افغانستان در خط مقدم مبارزه با هراس افگنی قرار دارد و باید کشور‌های همسایه برای ثبات منطقوی، افغانستان را حمایت کنند. 

آقای عبدالله گفت: “دلیل اصلی جنگ و تحمیل جنگ بالای مردم افغانستان لجاجت طالبان است و زمینه بر گفت‌وگوها مهیا شد اما آنان موضع‌گیری‌های نا معقول نشان دادند، وقتی که فهرست ترتیب می‌شود آنان به خود حق می‌دهند که بگویند کی باشد یا نه زنان باشد یا نه.”

در همین حال، آقای عبدالله در جریان گفته‌های اش ابراز داشت که تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به معنی متوقف ساختن گفت‌وگو‌های صلح نیست. رییس اجرائیه، هرچند از پیش رفت‌ها در روند گفت‌وگوهای صلح اظهار خوش‌بینی کرد، اما به برگزاری انتخابات شفاف نیز تأکید ورزید.

آقای اظهار داشت: “کوشش‌ها در انتخابات نادیده گرفتن به صلح نیست، چون در روند صلح مانع اصلی از طرف طالبان است.” 

همچنان آقای عبدالله در باره روند “ثبت‌نام تقویتی” برای انتخابات ریاست جمهوری ششم ماه سرطان افزود: “کمیسیون مستقل انتخابات زمینه ثبت نام تقویتی مهیا کردند، از همه مردم افغانستان خواهان این هستم که بیایند و خود شان را ثبت‌نام کنند و این پروسه را موفق بسازند، این گفته‌هایم کمپاین نیست.”

رییس اجرائیه، در حالی شهروندان کشور را برای اشتراک در روند “ثبت نام تقویتی” رأی دهنده‌گان تشویق کرد که به گفته‌ی آگاهان امور انتخاباتی، کمیسیون انتخابات در روند آگاهی‌دهی شهروندان برای نام‌نویسی تقویتی “ناکام” بوده است.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …