طرح حکمتیار برای گفتگوهای صلح میان افغان‌ها

(Last Updated On: فوریه 11, 2020)

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی طرحی را برای گفتگوهای صلح میان افغانان پیشنهاد کرده است.

بر بنیاد این طرح نخست باید اجماع سراسری در محور سه دسته پیشتاز انتخاباتی و حلقه نزدیک به حامدکرزی شکل بگیرد و ترکیب هییت مذاکره کننده نیز با تفاهم همین طرف ها آماده شود.

آقای حکمتیار تاکید می‌ورزد که گفتگوهای صلح باید بی دخالت هیچ کشوری در داخل افغانستان انجام بپذیرد وهم زمان با توافق صلح با طالبان باید جنگجویان این گروه با نیروهای امنیتی مدغم شوند.

گلبدین حکمتیار  رهبر حزب اسلامی میگوید: “هیچ جناح داخلی نباید در این گفتگوها ناظر و یا دخالت داشته باشد؛ بر آتش بس توافق شود و بیدرنگ زندانیان دو طرف رها شوند.”

این در حالی است که به گفته منابع نمایندگان طالبان وامریکا روی گام‌های ظاهرا نهایی توافق نامه صلح در دوحه رایزنی دارند.

خلیل صافی رییس مرکز صلح افغانستان میگوید: “هر دو طرف روی تاریخ و محل امضای توافق نامه را مشخص خواهند کرد و در گام دوم محل برگزاری گفتگوهای میان افغانی را تعین میکنند.”

اما گزارش ها میرساند که فرماندهان نظامی گروه طالبان از طولانی شدن روند گفتگوهای دوحه ناخشنود استند و بر هیات مذاکره کننده این گروه فشار می آورند که از این گفتگوها خارج شوند.

عبدالشکور مطمین رییس پیشین کمیته ملی المپیک رژیم طالبان میگوید: “نظامیان طالب مخالف صلح استند، اما اطاعت از تصامیم رهبران سیاسی شانرا واجب میدانند.”

پیشتر گروه طالبان اعلام کرده بود که هیات مذاکره کننده این گروه با زلمی خلیلزاد و وزیر خارجه قطر روی نتایج گفتگوهای صلح و نیزگام های بعدی در این روند گفتگو کرده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

چهره های مشهور ورزشی در تلاش جمع آوری هزینه برای آسیب دیدگان کووید-۱۹

(Last Updated On: مارس 31, 2020)بیش از ۱۱۵ ورزشکار، مربی و شخصیت های ورزشی برای …