طرح تازه کمیسیون انتخابات برای تغییر ساختار در این نهاد

(Last Updated On: ژانویه 11, 2019)

کمیسیون مستقل اتخابات می گوید طرح تازه ای را برای تغییر در ساختار این کمیسیون آماده ساخته است.  

به دنبال انتقاد های شدید بر مدیریت کمیسیون انتخابات، این نهاد برای این که از شکایت ها و انتقاد ها بکاهد، طرحی را آماده ساخته که بر بنیاد آن کارمندان ارشد کمیسیون حتا رییسان کمیسیون های انتخابات مرکز و ولایت ها تغییر کند. با این حال،  در این طرح تغییر در کمیشنران کمیسیون انتخابات گنجانیده نشده است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی این کمیسیون گفت: “اصلاحات در سطح کارمندان ارشد کمیسیون مستقل انتخابات است و رهبری کمیسیون در بر نمی گردد.”

 پیش از این،  یک عضو رهبری کمیسیون انتخابات تایید کرده بود که احتمال تغییر در رهبری کمیسیون وجود دارد. تغییر در رهبری خط سرخ احزاب سیاسی برای رفتن به انتخابات ریاست جمهوری است زیرا به باور احزاب با مدیران فعلی کمیسیون، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سرآغاز بحران تازه ای برای افغانستان خواهد شد.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی در مورد بیان داشت:”رفتن به انتخابات ریاست جمهوری، تا زمانی که ما یک تغییرات و اصلاحات را در رهبری کمیسیون مشاهده نکنیم با وضعیت فعلی کمیسیون، چالش های زیادی را خلق خواهد کرد.”

 نهاد های ناظر انتخاباتی اما بدین باور اند که تغییرات در رهبری کمیسیون مستقل انتخابات صورت گیرد زیرا به باور آنان، کمیشنران کمیسیون سعی دارند تا گراف تلاش ها برای تغییر در رهبری کمیسیون را پایین آورند در دقیقه 90 انتخابات ریاست جمهوری، گزینه ای جز آنان برای مدیریت انتخابات نماند.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اظهار داشت: “برخی تکت ها مشخصا به رهبری فعلی مشوره داده اند که هرچه زودتر ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری تکمیل بکنند تا رییس جمهور را در آوردن تغییر به چالش بکشند.”

 هرچند احزاب یک سره پافشاری بر تغییر در رهبری کمیسیون مستقل انتخابات دارند اما تاکنون حرکتی را برای عملی شدن این خواست شان راه نه انداخته اند.

این در حالیست که رهبری فعلی کمیسیون در حال آماده گی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اند، و با گذشت نزدیک به سه ماه از انتخابات مجلس نماینده گان تاکنون نتوانسته نتیجه انتخابات کابل را اعلام کنند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

عبدالله به کمیسیون انتخابات: تکرار اشتباهات گذشته افغانستان را به بحران مواجه می‌کند

(Last Updated On: ژوئن 25, 2019) عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت و یک تن از …