خبرهای تازه

طاهری: روند گزینش شرکت کننده‌گان جرگه مشورتی صلح بزودی آغاز میشود

(Last Updated On: مارس 23, 2019)

شورای عالی صلح می گوید، تا کمتر از یک هفته دیگر روند گزینش شرکت کننده‌گان برای جرگه مشورتی صلح آغاز می شود.

سید احسان طاهری، سخنگوی این شورا در این مورد اظهار می‌دارد: “وقتی که ما می گویم انتخابات در سطح ولایات و ولسوالی های کشور انجام می شود، به این معنی که شورای ولایتی و کمیته مشخص انتخاباتی مدیریت می کند، مردم جمع می شوند چند نفر کاندید می شوند، انتخاب می شوند و فورا اعلام می شود.”

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نماینده گان تآکید دارند که برای تاثیری گذاری جرگه صلح، نباید این جرگه بشکل سلیقوی و یاهم فرمایشی برگزار شود.

عرفان الله عرفان،  معاون دارالانشاء مجلس نماینده‌گان بیان میدارد: ” اگر جرگه صلح فرمایشی باشد در این صورت فکر نکنم مردم این را قبول کیند و تاثیر خود را هم نخواهد داشت وانتقاد ها را بر حکومت بیشتر خواهد ساخت.”

هدف از برگزاری این جرگه مشورتی این گقته شده است که حکومت برای عملی ساختن طرح صلح از نماینده‌گان مردم در جرگه ی مشورتی صلح نظر خواهی می کند. اما چگونگی گزینش نماینده گان مردم در این جرگه با اما و اگرها همراه شده است.

از سویی هم، کارشناسان به این باور اند که دقت بیشتر در انتخاب  شرکت کننده گان جرگه صلح اعتماد و تاثیر گذاری در روند صلح را بیشتر خواهد ساخت.

سید علی کاظمی، عضو مجلس نماینده گان در این زمینه می‌گوید: “وقتی که جرگه صورت می گیرد، احزاب، گروپ ها و اپوزسیون هم تصمیم بگیرد و حضور پررنگ در جرگه داشته باشند امید حکومت بتواند از نماینده گان واقعی دعوت کند.”

قرار است که این جرگه با حضور دو هزار نفر از سراسر افغانستان برگزار شود. محمد عمر داوودزی، رییس دارالانشای شورای عالی صلح از این پیش گفته بود که در صورت نیاز برای به نتیجه رسیدن بحث‌ها نشست برای دو روز دیگر نیز قابل تمدید است و برای ‘همه شمول بودن’ نیز شمار شرکت کنندگان ممکن بیشتر شود.

آقای داوودزی، همچنان گفته بود که طالبان نیز می‌توانند در این جرگه اشتراک کنند اما دعوت رسمی از آنها از صلاحیت کمیسیون برگزاری جرگه است.

این جرگه قرار بود که برای سه روز در ماه حوت سال گذشته در کابل برگزار شود، اما، به دلیل سردی هوا و نیز به دست آوردن دیدگاه‌های همه شمول به تاخیر افتاد. حالا انتظار می‌رود که این جرگه بتاریخ  نهم ماه ثور سال روان برگزار شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته شدن دو مرد از سوی افراد مسلح ناشناس در شهر کابل

(Last Updated On: دسامبر 10, 2019) افراد مسلح ناشناس دو مرد را در کارته سه …