طالبان: در گفت‌وگوهای صلح مستقلانه عمل کرده ایم

(Last Updated On: جولای 14, 2019)

توافق‌نامه صلح، پس از نهایی شدن در حضور جامعه جهانی و کشورهای منطقه به امضاء خواهد رسید.

سهیل شاهین، عضو هیئت گفت‌وگوکننده طالبان، اظهار می‌دارد که که توافق‌نامه صلح، پس از نهایی شدن در حضور جامعه جهانی و کشورهای دخیل در این روند امضاء می‌شود.

آقای شاهین، می‌گوید: “زمانی که توافق صلح به پایان برسد، توافق در حضور مطبوعات، شاهدان جهانی امضا و اعلان می‌شود، که در آن چین، روسیه و ملل اسلام کنفرانس هم می‌توانند شریک شوند.”

در همین حال، این عضو هیئت گفت‌وگو کننده طالبان به آریانانیوز می‌گوید که بر بنیاد پالیسی گروه طالبان تمامی گفت‌وگوها مستقلانه انجام شده و از هیچ فرد و یا کشوری دستور گرفته نشده است.

 آقای شاهین می‌افزاید: “ما که مذاکرات خود با امریکا را شروع کردیم، مستقل گفت‌وگوی مستقیم کردیم و در این مورد با کسی مشوره نکردیم و این اصول ما است.”

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری تأکید می‌ورزد تا زمانی‌که طالبان ارزش‌های مندرج قانونی اساسی را نپذیرند، مردم تسلیم افکار آنان نخواهد شد.

آقای دانش می‌گوید: “تا زمانی که طالبان ارزش‌های مندرج در قانون اساسی مثل جمهوریت، انتخابات، آزادی بیان و حقوق واقعی زنان را به صورت واضح نپذیرند، مردم افغانستان و حکومت نمی‌توانند قربانی شعارهای شوند که هیچ معنی و محتوای روشن و عملی نداشته باشد.”

این در حالی است که طالبان تااکنون هفت بار با نماینده‌گان امریکا و سه بار با چهره سیاسی در مورد پایان جنگ افغانستان رایزنی کرده اند؛ رایزنی‌های که تا هنوز نتیجه ی در پی نداشته است.

دیده شود که فرجام تلاش‌های صلح در کشور منجر به پایان جنگ در کشور خواهد شد، و یا برعکس به گسترش دامنه ی نبرد خواهد انجامید، هر چند گفته می‌شود که طالبان و امریکا تا یک ماه دیگر یک توافق‌نامه صلح را امضاء خواهند کرد.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمک ۱۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا

(Last Updated On: آوریل 3, 2020) بانک جهانی بسته کمک ۱۰۰.۴ میلیون دالری اش را …