طالبان: برنامه ای برای اعلام آتش‌بس نداریم

(Last Updated On: دسامبر 30, 2019)

طالبان اعلام کرده است که تا هنوز تصمیمی برای اعلام آتش بس ندارد و این گروه در حال رایزنی در مورد کاهش خشونت ها و عملیات های نظامی به درخواست امریکا است.

در همین حال خبرگزاری اسوشیدت پرس از قول برخی مقام‌های طالبان گزارش داده است، که این گروه فهرست ۵هزار زندانی را از بهر رهایی به امریکا سپرده است.

شکور مطمین رییس کمیته ملی المپیک رژیم طالبان میگوید: “شورای نظامی طالبان با آتش‌بس موقت موافقه کرده و بزودی از سوی ملا هبت الله نهایی خواهد شد. در کنارش فهرست زندانیان نیز به امریکا سپرده شده است.”

شماری از این زندانیان  به خبرگزاری اسوشیدت پرس گفته اند که در صورت رهایی از زندانیان دیگر مانند گذشته موقف های سخت گیرانه نخواهند داشت.

 از سویی دیگر طالبان با نشر اعللامیه ای گفته اند که در حال حاضر هیچ تصمیمی برای آتش بس ندارند، “واقیعت این است که امارت اسلامی برای آتش کدام تصمیم ندارد. امریکا موضوع کاهش حجم جنگ و کاهش در عملیات ها را درخواست کرده است و مشوره ها در این باره جریان دارد.”

سید اکبرآغا فرمانده پیشین گروه طالبان میگوید: “تاییدی آتش بس صحت ندارد، ممکن بزودی اعلام شود این تصمیم. از سوی دیگر در رهبری طالبان اختلاف وجود ندارد.”

با این همه انتظار می‌رود که مذاکرات میان افغانی در جریان دو هفته پس از امضای توافق صلح امریکا-طالبان برگزار شود؛ مذاکراتی که سرنوشت افغانستان پس از جنگ و نقش طالبان در آن را تعین خواهد کرد.

درانی وزیری معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “مذاکرات هنوز هم میان امریکا و طالبان ادامه دارد و در صورت توافق ما آماده استیم که هییت مذاکره کننده خود را که از دولت افغانستان نمایندگی کند برای مذاکره بفرستیم.”

پیشتر برخی از مقام‌های طالبان به خبرگزاری اسوشیدت پرس گفته بود که شورای رهبری طالبان با آتش بس موقت موافقه کرده است و این تصمیم باید از سوی ملا هبت الله نهایی و اعلام شود؛ اقدامی که همزمان با آن توافق نامه صلح میان این گروه و امریکا امضا خواهد شد.

Check Also

اتحادیه اروپا خواستار آتش بس سراسری و فوری در افغانستان شد

(Last Updated On: آوریل 8, 2020)نماینده اتحادیه اروپا طی یک اعلامیه مطبوعاتی مورخ ۲۰ حمل، …