طالبان برای تمدید آتش بس با حکومت افغانستان شرط گذاشته اند

(Last Updated On: ژوئن 18, 2018)

 منابع نزدیک طالبان به آریانانیوز می گویند که این گروه در چهارم عید فطر به سنگر هایشان می روند تا زمانیکه سران طالبان در مورد آتش بس تصمیم بگیرند.

برای نخستین بار طالبان و حکومت سلاح را از روی هم دیگر پایان کردند و دست دوستی بلند کردند اما این دوستی ظاهرن کوتاه مدت بوده است.

هرچند حکومت افغانستان آتش بس را تا یک زمان نامعلوم تمدید کرد اما طالبان تاکنون به این ندای حکومت افغانستان لبیک نگفته است.

رییس جمهور غنی به روز شنبه گفت: “از روز چهارم عید فطر، به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هدایت می‌دهم که آتش‌بس را تمدید کنند. جزئیات تمدید آتش‌بس به زودی با ملت شریک خواهد شد.”

مردم که انتظار دوام آتش بس از سوی طالبان را نیز داشته اند اما دیده می شود که این گروه به همان سادگی به این خواست ها تن نمی دهد.

آریانانیوز از منابع  نزدیک طالبان شنیده است که این گروه برای آتش بس موقت با نظامیان افغان برای حکومت پیش شرط گذاشته اند.

سید اکبر آقا، عضو پیشین گروه طالبان در مورد بیان داشت: “طالبان از عصر امروز دوباره به مناطق خودشان می روند و من به این باور نیستم که این گروه باز هم صلح کند.”

در روز اخیر آتش بس طالبان درحالی به مناطق تحت اداره دولت گشت زنی کردند که سران این گروه به افراد تحت امرشان هدایت داده بودند که پس از رخداد ننگرهار نباید از سنگر های شان بیرون شوند.

مقیم الله، یک عضو گروه طالبان گفت: “ما هم صلح می خواهیم و می خواهیم در کنار برادران ما زندگی کنیم.”

 قاری عباسی، عضو دیگر گروه طالبان افزود: “حکومت باید به خواست های ما جواب مثبت بدهد. نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند تا ما به صلح برسیم.”

طالبان در شماری از ولایت ها بر مهم ترین ساحات پرچم هایشان را بلند کردند و مردم از آنان استقبال کردند.

معین، یک باشنده کابل گفت: “خدا را شکر که همدیگر را در آغوش گرفتیم حالا حکومت آتش بس را تمدید کرد طالبان هم تمدید کنند و بگذارند آرام باشیم.”

 رسول، یک باشنده دیگر کابل چنین گفت: “مردم تشنه آرامی است و ما می خواهیم به صلح دایمی برسیم.”

این در حالیست که از آتش بس طالبان ساعتی بیش نمانده است. پس از 17 سال شماری از افراد این گروه بار دیگر در فضای دوستی پرچم شان در کابل بلند کردند اما ظاهرن عصر امروز این پرچم ها پایان آمده وطالبان دوباره به سنگرهایشان بر می گردند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

عبدالله: انتخابات باید در زمان معین آن برگزار شود

(Last Updated On: جولای 21, 2019)  عبدلله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور، می‌گوید که انتخابات ریاست …