طالبان: با خروج نظامیان امریکایی از کشور تنها با احزاب و جریان‌های سیاسی رایزنی خواهیم کرد

(Last Updated On: فوریه 1, 2019)

گروه طالبان می‌گوید، که با خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، این گروه تنها با احزاب و جریان‌های سیاسی و چهره‌های سیاسی در داخل حکومت روی شکل دهی نظام تازه برای افغانستان رایزنی خواهند کرد.

همچنان این گروه تاکید می‌ورزد که در موجودیت حکومت فعلی روی حکومت آینده افغانستان کار خواهند کرد و در گفتگوها برای دولت هیچ نقشی نخواهند داد. اما طالبان بحث شکل گیری اداره موقت را رد می‌کنند.

از سوی هم این گروه از برگزاری دوباره نشست قطر بتاریخ ۲۵ فبروری خبر می‌دهد و می‌گوید که در این دور گفتگوهای طالبان با امریکا، زمان بندی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان روشن خواهد شد؛ این گروه هم تضمین خواهد داد که جلو فعالیت گروه‌های تندرو همچون القاعده را در افغانستان می‌گیرد.

حسن حقیار، یک‌تن فعال سیاسی در زمینه اظهار می‌دارد:” درماه فبروری درباره جنبه های عملی خروج نیروهای خارجی وتضمین این که افغانستان محل تهدید برای امریکا نمی شود بحث می شود.”

از سویی هم سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که طالبان دنبال انحصار قدرت نیستند و پس از توافق صلح، به گونه مسالمت آمیز در افغانستان زنده‌گی خواهند کرد.

با این حال منابع نزدیک به طالبان می گویند که در روزهای آینده کمیسیون های فنی امریکا و طالبان برای عملی سازی تعهدات نشست شش روزه قطر شکل خواهند گرفت اما دولت افغانستان نوع صلحی که طالبان و امریکا پیش گرفته اند را نمی پذیرد.

عبدالهادی ارغندیوال رییس حزب اسلامی درین مورد می‌گوید: “اگر امریکا با طالبان به توافق رسیده باشند، اما مسله اصلی حکومت افغانستان است که زمینه‌های مساعد شود که تداوم حضور نیروهای خارجی پایان بیابد.”

همچنان امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه درین زمینه بیان می‌دارد: “گزینه اول راه سیاسی است که ما به صلح دست بیابیم؛ اما اگر مخالفین به موقف شان ادامه میدهند دستور این است که سرکوب شوند.”

ظاهراً مشکل امریکا با طالبان حل شده و نشست فبروری هم شاید آن‌را نهایی سازد اما پیچیده تر این‌که چالش داخلی صلح که چگونگی پیوستن طالبان به ساختار سیاسی است، هنوز در بن بست باقی مانده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …