خبرهای تازه

طالبان: انس حقانی با دو استاد دانشگاه امریکایی تبادله نشده است

(Last Updated On: نوامبر 15, 2019)

گروه طالبان، به‌گونه رسمی تآیید می‌کند که تبادله سه عضو برجسته این گروه با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان، صورت نگرفته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان به آریانانیوز میگوید که قرار بود چهار روز پیش انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان توسط امریکایی‌ها به قطر انتقال یابند و طالبان هم دو استاد را در خاک افغانستان به امریکایی‎ها تسلیم دهند، اما این تبادله به دلایل نامعلوم صورت نگرفته است. به گفته طالبان، انس حقانی و دو عضو ارشد این گروه هنوزهم در زندان بگرام به سر می‌برند.

عبدالشکور مطمین، رئیس کمیته المپیک رژیم طالبان، میگوید: “به خاطر تبادله این دواستاد امریکایی با هشتاد نفر از طالب‌ها تقاضا شده بود، ولی حکومت افغانستان فقط سه نفر را امر رهایی شان را داد.”

همزمان با این، رولا غنی، بانوی نخست کشور می‌پذیرد که تبادله زندانیان صورت نگرفته و به گفته او دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان آزاد نخواهند شد.

خانم غنی، که در انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا؛ سخن می‌گفت تایید می‌کند که تبادله سه عضو ارشد طالبان و شبکه حقانی با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان صورت نگرفته و ممکن دو استاد امریکایی و استرالیایی آزاد نشوند. خانم غنی، می‌گوید چرایی و دلیل ناکامی تبادله زندانیان را دقیق نمی‌داند.

بانوی نخست کشور، اظهار میدارد: “وضعیت بسیار پیچیده بوده و ساده نیست. قسمی‌که گفتید این کار انجام نشد. مطمین نیستم که چرا این کار نشد، اما شاید یکی از طرف ها به وعده که داده بود، عمل نکرد و متاسفانه دو استاد دانشگاه امریکایی رها نخواهند شد.”

در همین حال شماری از شهروندان کشور امروز(جمعه، ۲۴ عقرب) در پیوند به رهایی این زندانیان در کابل دست به اعتراض زده می گویند که حکومت با رهایی انس حقانی که مسوول از بین بردن ده‌ها شهروند کشور است مرتکب خیانت ملی شده است.

انس حقانی برادر سراج الدین حقانی رهبر شبکه حقانی و معاون گروه طالبان است. همین گونه مالی خان مامای رهبر شبکه حقانی و حافظ رشید مسوول حملات انتحاری این شبکه اند؛ شبکه ای که مرگبارترین، خطرناک‌ترین و پیچیده‌ترین حملات هراس افگنی را در افغانستان راه‌اندازی کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

استقبال ناتو از آغاز دوباره گفتگو های صلح میان امریکا و طالبان

(Last Updated On: دسامبر 5, 2019)  ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روزنشست سران …