خبرهای تازه

صیاد: تلاش می کنیم در روز انتخابات رای‌دهنده‌گان بایومتریک شوند

(Last Updated On: سپتامبر 19, 2018)

چالش ها میان احزاب و کمیسیون انتخابات زمانی آغاز شد که احزاب بر روی سه موضوع شامل تغییر سیستم انتخاباتی، استفاده از فناوری جدید و نظارت از روند انتخابات پیشنهاد داشتند.

احزاب به خاطر شفافیت در انتخابات خواهان بایومتریک شدن رای دهندگان در روز انتخابات شده اند که تا امروز از سوی کمیسیون در این مورد پاسخی دریافت نکرده بودند اما روز چهارشنبه رییس کمیسیون انتخابات در یک نشست با برخی از نمایندگان احزاب  از استفاده بایومتریک در روز انتخابات خبر داد.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات می گوید: “ما تلاش های مان را بخاطر بایومتریک انجام می دهیم که در همین انتخابات صرف در روز انتخابات با استفاده از بایومتریک رای دهنده گان شناخته شوند تا نتوانند دوباره رأی دهند”.

اما شماری از احزاب می گویند که تا هنوز با آنان مذاکره صورت نگرفته و آنها خواهان برگزاری نشست سه جانبه میان احزاب، شرکتی که فناوری را آماده می کند و حکومت اند.

محمد ناطقی، عضو رهبری وحدت اسلامی افغانستان می گوید: “پیشنهاد مشخص ما این است که یک نشست سه جانبه بین احزاب، کمپنی و حکومت برگزار شود و جزئیات تفاهمنامه را همه بدانند”.

با این حال کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید: مسوولیت به تاخیر افتادن انتخابات به عهده این کمیسیون نیست، چون کمیسیون در هر حالت آماده برگزاری انتخابات در تاریخ معینه است.

عزیزالله آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید: “هر کسی که عامل تأخیر و عامل بحران در انتخابات پیشرو می شود باید بداند که حداقل کمیسیون شکایات انتخاباتی پیش ملت افغانستان و نزد شما احزابی که حضور دارین و نزد وجدان شان راحت خواهند بود و مسئولیت را کسانی خواهند داشت که عامل ماجرا جوئی می شوند”.

در همین حال رییس کمیسیون انتخابات می گوید برگزاری انتخابات در 28 میزان خط قرمز است و به هیچ کس اجازه نخواهند داد تا مانع برگزاری انتخابات شوند.

About Ariana News

Check Also

نظرسنجی: افغانستان با بیشترین تبعیض قومی، زبانی و مذهبی روبروست

(Last Updated On: مارس 25, 2019)نظر سنجی تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می دهد …