صیاد: تصامیم سیاسی هیچ تاثیری بالای تقویم انتخابات ریاست جمهوری نخواهد گذاشت

(Last Updated On: نوامبر 19, 2018)

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که بحث ها و تصمیم های اخیر سیاسی دولت روی تقویم انتخابات ریاست جمهوری هیچ گونه تاثیری نخواهد گذاشت.

رییس این کمیسیون تاکید می ورزد که هیچ خبر مبنی بر تاخیر در روز برگزاری انتخابات رسمی و حقیقی بوده نمی تواند و کمیسیون به دلیل رایزنی های فنی تاکنون تقویم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نکرده است.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “کمیسیون انتخابات کاملاً مستقل است، مستقلانه تصمیم می گیرد. تصمیم های سیاسی به ما ارتباط ندارد.”

اما مقام های پیشین کمیسیون مستقل انتخابات برچسب دیگری به این کمیسیون می زنند؛ می گویند که کمیسیون مستقل نیست و از همین رو نمی تواند آزادنه تقویم انتخابات ریاست جمهوری را نهایی و همگانی بسازد.

داوود علی نجفی، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می افزاید: “کمیسیونی که مستقل نبود، مربوط حکومت بود، حرف حکومت را شنید، آن کمیسیون هیچ گاهی نمی تواند تصمیم مستقلانه بگیرد.”

نهاد های ناظر انتخاباتی هم از عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات خوشنود نیستند و باور دارند که کمیسیون به جای تمرکز روی بحث های فنی انتخابات ریاست جمهوری، درگیر مسایل سیاسی با حکومت است.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می گوید: “کمیسیون باید از لحاظ تخنیکی آماده گی ها را داشته باشند. هم اکنون مشکلات تخنیکی زیادی وجود دارد که رفتن به طرف انتخابات ریاست جمهوری در پنج ماه را نا ممکن می سازد.”

گذشته از بحث انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون تاکنون اطلاعات انتخابات مجلس نمایندگان از بیش از یازده هزار وسیله بایومتریک 28 ولایت را که 2.2 میلیون اطلاع می شود، شامل سرور عمومی این کمیسیون ساخته است و روند بازشماری آرا هم در جریان است و به پایان نرسیده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طالبان یک عضو شورای ولایتی سمنگان و چهارتن دیگر را در بغلان باخود بردند

(Last Updated On: آگوست 24, 2019) محمدهاشم سروری، معاون شورای ولایتی سمنگان، می‌گوید که طالبان …