صلح در افغانستان بستگی به سیاست های روشن و صادقانه آمریکا دارد

(Last Updated On: جولای 17, 2018)

سیاست های گنگ امریکا در برابر افغانستان سبب شده تا دامنه جنگ در این کشور گسترش یابد.

شماری از سناتوران در مجلس سنا امریکا را به دورنگی متهم کرده میگویند اگر واشنگتن همکاری صادقانه با کابل داشته باشد صلح در کوتاه مدت در افغانستان تامین خواهد شد.

زلمی زابلی یکی از سناتوران اظهار کرد که امریکا در برابر گفتگوهای صلح در افغانستان دورنگی میکند و جنگ را در افغانستان ادامه میدهد. ازین رو حکومت افغانستان در این مورد باید با جانب امریکا صحبت کند.

در همین حال شماری از سناتوران دیگر به این باور اند که اگر امریکا برای حل چالش های موجود درکشور اقدام عملی نکند، حضور این کشور درافغانستان هیچ مفهومی نخواهد داشت.

سناتور فرهاد سخی گفت : “خوشبینی ها برای آغاز گفتگو های مستقیم امریکا با طالبان به میان آمد، اما امریکا صرف نظر کرد و خواست ما از جامعه جهانی و امریکا این است که در پروسه  صلح با افغانستان همکاری راستین کنند.”

شمار دیگر از سناتوران از طالبان میخواهند که از جنگ دست بردارند و به پروسه صلح بپیوندند.

عبدالله قرلق یکی از سناتوران ابراز کرد: ” تاسف می کنم که طالبان با مسلمانان و حکومت اسلامی در جنگ هستند،اما به صدای کفر لبیک می گویند درحالی که جهان اسلام نیز جنگ شان را نا روا دانستند.”

با این حال رییس مجلس سنا تاکید می ورزد که افغانستان یک کشور مستعمره نیست و هر گفتگوی صلح امریکا باید با مشورت با حکومت افغانستان به پیش برود.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا اظهار کرد: ” امریکا برای زمینه سازی گفتگو های صلح تصمیمی که گرفته اقدام نیک است، اما افغانستان مستعمره نیست و باید در مشوره با حکومت این گفتگو ها صورت گیرد و حکومت و امریکا تلاش مشترک برای صلح داشته باشند، اما متاسفانه که امریکا دربرابر افغانستان اخلاص ندارد.”

این اظهارات در حالی صورت میگیرد که نزدیک به دو دهه از حضور جامعه جهانی در افغانستان می گذرد اما تا هنوز امنیت در این کشور تامین نشده است.

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …