خبرهای تازه

صدمین سال‌گرد روابط دیپلماتیک افغانستان و روسیه؛ از طالبان دعوت شد اما حکومت چه؟

(Last Updated On: می 25, 2019)

اعضای دفترسیاسی و شماری از رهبران طالبان به مراسم صدمین سال‌گرد روابط دیپلماتیک افغانستان و روسیه به مسکو دعوت شده‌اند.

منابع آگاه از این مراسم، می‌گویند که در کنار طالبان، قرار است حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور و شماری از سیاست‌گران دیگر افغان نیز در این مراسم شرکت کنند.

در همین حال، گفته میشود که در حاشیه این مراسم، یک نشست بین‌الافغانی صلح میان سیاست گران افغانستان و طالبان نیز در مسکو برگزار می‌شود.

نظرمحمد مطمین، یک تن فعال سیاسی در این مورد می‌گوید: “من فکر می‌کنم، که سران طالبان، حامد کرزی، و یک تعداد سیاست‌گران دیگر افغان، در نشست بین الافغانی مسکو در مورد صلح افغانستان شرکت کرده و گفت‌وگو کنند.”

با این حال، مراسم صدمین سال‌گرد روابط دیپلماتیک دو کشور به تاریخ ۲۸ ماه می سال روان میلادی برگزار خواهد شد اما، تاکنون روشن نیست که حکومت افغانستان هم به این مراسم دعوت شده یا نه؟

تاکنون هیچ نشانه‌ای از دعوت شدن مقام‌های حکومت در مراسم صد ساله‌گی روابط روسیه و افغانستان دیده نمی‌شود حتا که وزارت امور خارجه و شورای عالی صلح تاحال در پیوند به این موضوع اظهار نکرده‌اند.

حالا، این موضوع گنگ است که صدمین سال‌گرد روابط دیپلماتیک میان مسکو، طالبان و سیاست گران تجلیل می‌شود و یا هم میان دو حکومت.

سید اکبرآغا، عضو پیشین گروه طالبان اظهار می‌دارد: “این نشست بطوری خواهد بود که طالبان و حکومت بصورت رسمی با یکدیگر نمی‌بینند.”

از سویی هم، از زمانی‌که موضوع گفت‌وگوهای صلح به میان آمده است، روابط کابل نخست با مسکو و بعدتر هم با امریکا ظاهراً سرد شده است، حتا که در بعضی مواقع، روابط کابل با مسکو و واشنگتن پر تنش هم شده است.

نیلوفر ابراهیمی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: “نداشتن نظام مقتدر در کشوری مثل افغانستان، به نفع نه تنها که خود این کشور نیست بلکه به نفع کشورهای همسایه و کشورهای دخیل در قضایا هم نیست.”

این در حالی است که قرار است دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر بعد از عید فطر برگزار شود.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

غنی: ناکامورا قهرمان آبادی افغانستان است

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019) محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور میگوید که پروژه‌های …