صادرات بازرگانان افغان به بازارهای اروپا با مشکلات همراه است

(Last Updated On: می 29, 2019)

کالاهای صادراتی بازرگانان افغان به بازارهای اروپا، از نگاه کیفیت و مصئونیت با چالش‌های فراوان همراه است.

مسوولان در اتاق‌های تجارت با ابراز این موضوع می‌افزایند که بازرگانان افغان در صادرات خود به کشورهای اروپایی در بخش‌های، مصئونیت غذایی، کیفیت و معیارهای اروپایی ناآشنا اند و این مسئله برای بازرگانان مشکل ساز شده‌است.

شفیق الله عطایی، معاون اتاق‌های تجارت می‌گوید: “ما به اروپا سالانه نزدیک به 20 میلیون دالر صادرات داریم، و برای افزایش آن امکانات زیاد وجود دارد که ما بالای آن کار می‌کنیم.”

اکنون اتاق تجارت و مرکز بازرگانی جهانی برنامه ی را روی دست دارند که بر اساس آن برای بازرگانان کشور آموزش داده می‌شود تا مطابق معیارهای جهانی به بازارهای اروپا صادرات داشته باشند.

درهمین حال، مسوولان در مرکز بازرگانی جهانی می‌گویند که اگر بازرگانان افغان می‌خواهند به کشورهای اروپایی صادرات بازرگانی داشته باشند، باید مطابق به معیارهای اروپا این صادرات را انجام دهند.

پاتریک دیبویسر، عضو مرکز بازرگانی جهانی اظهار میدارد: “کشورهای مختلف جهانی مصوونیت های مختلف غذایی دارند و کشور های اروپایی نیز معیار های خود را دارند که اگر بازرگانان افغان آن را در نظر بگیرند می توانند به اروپا صادرات بیشتر داشته باشند.”

 بر اساس معلومات بازرگانان افغان، سال گذشته به ارزش ۲۰ میلیون دالر، زعفران، قالین و خربوزه از افغانستان به بازارهای اروپایی صادر گردیده است.

با این همه، مسوولان در وزارت تجارت می‌گویند که آنان در نظر دارند تا صادرات کشور را به بیش از یک میلیارد دالر برسانند و بازرگانان نیز باید کارهای خود را معیاری بسازند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس: ناکامورا قربانی مهار آب‌های افغانستان شده است

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019)مجلس نمایندگان کشور میگوید که داکتر تتسو ناکامورا، پزشک جاپانی …