شکایت شهروندان کابل از بلند بودن نرخ مواد اولیه

(Last Updated On: می 9, 2019)

مسوولان در اتاق‌های تجارت می‌گویند که اگر حکومت از مارکیت نظارت درست داشته باشد، نرخ مواد اولیه در بازارهای کشور به این سطح بلند نمی‌رود.

شماری از باشندگان کشور می‌گویند که با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بهای مواد خوراکی خیلی بالا رفته است که بسیاری‌ از شهروندان کشور توان خرید آن‌را ندارند.

در همین حال، پایتخت نشینان تاکید می‌ورزند که عدم توجه حکومت در این مورد نگران کننده است.

حسین علی، یک باشنده کابل میگوید: “ما در جایی زندگی می‌کنیم، که فروشنده و بازرگان خودسری را آغاز کرده اند، قیمت‌ها بلند شده و مردم توان خرید را ندارند.”

با این حال، شماری از دکانداران در شهر کابل می‌گویند که خرید و فروش کالاهای تجارتی بیشتر با پول دالر صورت می‌گیرد و با بلند رفتن بهای دالر بهای مواد  اولیه نیز بلند رفته است و حکومت باید بازارها را اداره کند.

احمدالله، یک تن دکاندار در این مورد بیان میدارد: “قیمت ها به هر اندازه که بلند رفته است، دلیل همه آن افزایش قیمت دالر است، به خاطر روزه ها قیمت ها به اندازه ای بلند نرفته است که مردم می گویند.”

از سویی هم، مسوولان در اتاق‌های تجارت می‌گویند که اگر بازرگانان قیمت‌ها را مطابق به بازارهای جهانی نسازند، کمیته مشترک نظارتی را با حضور داشت نماینده‌گان وزارت تجارت ایجاد خواهند کرد.

یونس مهمند، معاون اتاق‌های تجارت اظهار میدارد: “حکومت باید برای تطبیق برخی قوانین تلاش کند، به خاطری‌که با این کار خودسری کاهش می‌یابد، مانند عملی کردن قانون حمایت از حقوق مستحلکین و قانون ستندرد.”

این در حالی است که بازرگانان می‌فزایند که در کنار افزایش قیمت دالر، اخاذی از سوی برخی کارمندان حکومتی نیز، بر افزایش قیمت‌ها تاثیر گذاشته شده است. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …