خبرهای تازه

شکایت بازرگانان از موجودیت فساد و باج گیری در گمرکات

(Last Updated On: فوریه 4, 2018)

اتاق تجارت و صنایع می گوید: افراد غیر مسوول در گمرکات از کالا های محصول شده باج گیری می کنند.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع اظهار نمود که در گمرکات، نهاد های امنیتی به شمول  استخبارات، جنایی و نماینده دادستانی کل حضور دارند و هر از گاهی به گونه غیر قانونی از بازرگانان باج گرفته و در کار گمرکات مداخله می کنند.

آقای الکوزی گفت: «ارزیابی نمی کنند، باج گیری می کنند. جنس محصول شده را ایستاد می کنند. در دروازه های کابل هم در هر منطقه پولیس ایستاد می کند و پول می گیرد.»

هر چند در سال روان وزارت مالیه در امر مبارزه با فساد در گمرکات تلاش های را انجام داده اما هنوز هم به گفته معین عواید و گمرکات این وزارت در گمرکات مداخله نهاد های غیر مسوول وجود دارد.

نجیب الله وردک، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه بیان کرد: «یک نهاد است که نظارت کارشان است و یک نهاد دیگر هم است که نظارت از واردات و صادرات کار شان نیست ولی خود را دخیل می کنند. ما برای جلوگیری از آن پلان هایی داریم .»

اما انچه از فساد در گمرکات به گونه ای قابل قبول نکاسته است مداخله زوزمندان در استخدام افراد در گمرکات است.

سید غلام حسین فخری، رییس اداره مبارزه با فساد اداری علاوه کرد: «اما هنوز هم فساد است. این هم در استخدام افراد که با استفاده از پول و یا مقام ها جابجا می شود. این کار به تقویه از عواید می کاهد.  هم چنان برخی افراد زومند بدون محصول انتقال می دهند.»

گمرک‌ های هرات، حیرتان، تورغندی، تورخم و آقینه پر درآمد ترین بندر های گمرکی‌  کشور اند که از موجودیت فساد در این گمرکات نگرانی وجود داشته است.

تا اکنون وزارت داخله و نهاد های امنیتی در این مورد واکنش نداشته اند اما پیش از این وزیر داخله وجود فساد در این نهاد را رد کرده است.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Check Also

سفارت امریکا از وقوع حملات احتمالی در روز نوروز هشدار میدهد

(Last Updated On: مارس 19, 2019) سفارت امریکا در کابل در اعلامیه‌ ای هشدار داده …