خبرهای تازه

پاکستان هنوز به گونه آشکارا مانع آغاز روند صلح میشود

(Last Updated On: ژانویه 16, 2018)

شورای عالی صلح افغانستان گفته است که پاکستان هنوز به گونه آشکار در روند صلح افغانستان مداخله میکند و نمی گذارد تا این روند به صورت عملی آغاز شود.

اکرم خپلواک، رییس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان در نشست مشورتی صلح با جامعه مدنی، زنان و جوانان که امروز در کابل برگزار شده بود هم چنان از جامعه جهانی خواستار همکاری در این راستا گردید.

آقای خپلواک در این نشست مشورتی اظهار داشت: ” مداخله کشورهای منطقه که نمی خواهند روند صلح در افغانستان به گونه عملی تطبیق شود خصوصا مداخله صریح پاکستان، فعالیت گروه های مافیایی و شبکه های هراس افگن موانع اصلی آغاز عملی روند صلح میباشد.”

شورای عالی صلح آغاز گفتگوهای رسمی میان حکومت و طالبان را رد کرد و گفت که مخالفان مصلح برای آغاز مذاکرات رسمی پاسخ مثبت نداده اند.

اما این شورا ادامه گفتگوهای غیر رسمی با مخالفان مسلح را تایید کرد.

اقای خپلواک در مورد آغاز مذاکرات اظهار داشت: ” به گونه مستقیم تا اکنون حکومت افغانستان با طالبان دخیل نشده وقتی مذاکرات آغاز شد در چارچوب اجماع ملی خواهد بود.”

این در حالیست، که سومین دور گفتگوهای غیر رسمی صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان به هدف آغاز مذاکرات رسمی دو روز پیش در ترکیه برگزار شد.

در این مذاکرات از جانب افغانستان همایون جریر و عباس بصیر، مشاور رییس جمهور و از جانب طالبان پنج نماینده که چهار عضو آن خود را اعضای رهبری این گروه میدانند، حضور داشتند.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان و شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان لحظات پس از انتشار خبر آن در رسانه ها اشتراک هیئت مذاکره کنند از سوی طالبان و حکومت در این نشست را رد کردند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …