خبرهای تازه

شورای عالی صلح دیدار مقام‌های افغان با طالبان را رد می‌کند

(Last Updated On: سپتامبر 29, 2018)

کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح می‌گوید که زمینه های برای آغاز گفتگوهای صلح به میان آمده است، اما تاکنون هیچ نشست رسمی از سوی حکومت و این شورا با طالبان برگزار نشده است.

اما وی تاکید می‌ورزد که یخ های بی اعتمادی بین دولت و طالبان در حال آب شدن است.

این در حالی است که پیش‌تر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که برخی مقام های حکومت افغانستان با نمایندگان طالبان در عربستان سعودی دیدار کرده اند؛ نشستی که به گفته رویترز در آن دو طرف روی تامین امنیت روند انتخابات گفتگو کرده و روی تبادله زندانیان نیز به توافق رسیده اند.

هرچند که بار ها برای آغاز گفتگو های صلح مقدمه چینی شده است اما رسیدن به آن، زمان گیر پنداشته می‌شود.

پیتر بروگیل سفیر آلمان در کابل می‌گوید: “مصالحه نیازمند وقت است اما بخاطر صلح کارها از روی کاغذ باید به عمل بیاید. شما کمیته های ولایتی(کمیته های ولایتی صلح افغانستان) نمی توانید تحمیل کنید بل باید میانجی‌گری کنید.”

قرار است کمیته های ولایتی صلح افغانستان از سوی بنیاد برگوف روی چگونگی پایان منازعه و مذاکره با طالبان آموزش ببینند تا دریچه ای برای مبدل شدن منازعه به ثبات باز شود.

هانس گیس‌من رییس بنیاد برگوف ابراز می‌کند: “گفتگو های ابتدایی بین امریکا و طالبان در مرحله نخست با ناکامی روبرو شده اما خوشبینی وجود دارد که مراحل بعدی وجود داشته باشد.”

از سوی هم، هیاتی از عالمان دین افغانستان به پاکستان رفته اند تا با عالمان دینی آن کشور برای برگزاری یک نشست بزرگ عالمان دین در پاکستان آمادگی بگیرند.

گفته می‌شود که این نشست قطعنامه های نشست های عالمان دین در اندونیزیا و عربستان سعودی را دنبال و تقویت خواهد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …