خبرهای تازه

شورای عالی صلح: با طالبان در مورد نشست جده رأی‌ زنی داریم

(Last Updated On: ژانویه 13, 2019)

شورای عالی صلح می‌گوید که با گروه طالبان در مورد برگزاری نشست جده رای زنی دارند.

اعضای این شورا تاکید می ورزند که خواست‌های که درنشست ابوظبی برآورده نشد در نشست جده با گفتگوی رو در رو میان حکومت و طالبان بر آورده خواهد شد.

اسدالله زایری، معاون سخن‌گوی این شورا می‌گوید:” انتظار ها در نشست ابوظبی بسیار بود اما برآورده نشد، حالا رای زنی ها وجود دارد که برای نشست جده آماده شویم و در این نشست گفتگو های صلح بحث جدی خواهیم کرد و ما انتظار های ابوظبی را امید وار هستیم که برآورده شود.”

با این حال ملا عبدالسلام ضعیف، دیپلومات پیشین زمان طالبان، می‌گوید هیچ امیدواری وجود ندارد که هییت آن گروه با نماینده‌های حکومت افغانستان در جده و یا دوحه دیدار و گفتگو کنند.

وی در مورد چنین بیان می‌دارد:” اینجا دو بار گفتگوهای صلح صورت خواهد گرفت مرحله اول با امریکا است، و دوم با حکومت حالا در مرحله اول هیچ نتیجه بدست نیامده تا برای نشست جده امید واری ایجاد کند وشاید طالبان در این نشست اشتراک نکنند.”

از سوی هم واشنگتن  نیز دست کابل در روند آشتی با طالبان را گرفته است، مایک پامپیو، وزیر خارجه امریکا اظهار می‌دارد که کشورش با افغانستان و متحدان برای صلح این کشور همکار است.

آقای پامپیو می‌گوید: “ما با جنرال میلر درباره تیم های نظامی ویژه و غیر نظامی ما در افغانستان صحبت کردیم و تلاش ها برای حمایت از روند آشتی که به رهبری افغان‌ها صورت بگیرد حمایت می‌کنیم. ما همراه با افغان‌ها و متحدین ما یکجا برای صلح دوامدار کار می کنیم.”

اما، طالبان پیش از این گفته اند که با حکومت افغانستان نه بل با امریکا گفت وگو خواهند کرد. به نظر می‌رسد که یکی از علت‌های برگزار نشدن نشست جده هم، دوری جستن طالبان از گفت وگوهای رو در رو با حکومت است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

وزارت سرحدات: حالا زمان مناسب برای «طرح مساله دیورند» با پاکستان نیست

(Last Updated On: ژوئن 24, 2019) وزارت سرحدات و قبایل کشور در واکنش به صحبت …