شورای عالی صلح: از طالبان می‌خواهیم که حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان شوند

(Last Updated On: ژانویه 23, 2019)

با آنکه گفت‌وگوی نمایندگان طالبان با زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در قطر ادامه دارد شورای عالی صلح از طالبان می‌خواهد که حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان شوند.

 شورای عالی صلح می‌گوید با آنکه نقش جامعه جهانی در روند صلح مهم است اما دیدگاه حکومت در مورد این روند نیاز جدی است.

در همین حال این شورا با آنکه این گفت‌وگوها را مفید می‌داند اما از طالبان می‌خواهد که بجای همچو گفت‌وگوها با حکومت افغانستان دور میز مذاکره بنشینند.

اسدالله بارکزی، معاون سخنگوی شورای عالی صلح در این مورد می‌گوید: ” ما امیدوار استیم که طرفهای دخیل در گفتگوی صلح همکاری شانرا درین روند ادامه دهند. ما خواهان این هستیم که طالبان در آینده از همجو نشست ها خودداری کنند و بصورت مستقیم با حکومت کشور گفتگو کنند.”

همچنان آگاهان به این باور اند که اگر در گفت‌وگوهای صلح حلقات سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و مردم نقش نداشته باشند نتیجه آن برای شهروندان کشور پذیرفتنی نخواهد بود.

برنا صالحی، آگاه روابط بین الملل درین مورد بیان می‌دارد: ” من فکر می‌کنم که توافق که بین آقای خلیل‌زاد و طالبان صورت بگیرد دولت افغانستان قطعاٌ به آن تمکین می‌کند، چون آقای خلیلزاد در گفت‌وگوهایش با طالبان توقعات دولت افغانستان را نیز در نظر می‌گیرد.”

با این حال مدت سه روز می‌شود که گفت‌وگوی زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان دردوحه ادامه دارد.اما وزارت خارجه امریکا جزئیات این دیدار را هنوز روشن نکرده است.

این در حالیست که طالبان در اعلامیه ای گفته اند که نمایندگان آنها به ریاست شیرمحمد عباس ستانکزی، با زلمی خلیلزاد، در دوحه مصروف گفت‌وگو اند. خبر نامه همچنان افزوده است که در مورد خروج سربازان خارجی از افغانستان نیز بحث شده است.

از سوی هم کمیته بین المللی صلیب سرخ از طرف‌های درگیر جنگ خواسته تا از طریق گفت‌وگو اختلاف‌های خود را حل کنند.

خوهان پیدرو، رییس این کمیته اظهار می‌دارد: “تمامی طرف‌های که در جنگ افغانستان درگیر اند در دور یک میز بنشینند. من فکر می‌کنم به جز از راه نظامی راه های دیگر هم است که مشکلات  افغانستان از آن طریق حل شود.”

با این حال، این چهارمین بار است که نمایندگان طالبان با نماینده امریکا دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. این گروه همواره تاکیید کره است که  تا زمانیکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند با حکومت افغانستان گفت‌وگو نمی‌کنند.

در همین حال محمدعمر داوود زی، رییس دارالانشاء شورای عالی صلح روز چهارشنبه(۳ دلو) به چین سفر کرد تا در مورد روند صلح در کشور با مقام‌های آن کشور دیدار و گفت‌وگو کند.  

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

برای نخستین‌بار سردخانه معیاری در کابل ساخته شد

(Last Updated On: نوامبر 14, 2019) برای نخستین‌بار، یک سردخانه معیاری از سوی سکتور خصوصی، …