شورای عالی راه نجات افغانستان برای صلح گام بر می دارد

(Last Updated On: ژوئن 13, 2019)

شورای عالی راه نجات افغانستان به روز پنج‌شنبه، ۲۳ جوزا، گفت که بی اعتمادی میان گروه‌های سیاسی باعث شده است که صلح سراسری در کشور تأمین نشود.

این شورا می گوید که برای تأمین صلح باید در کشور فضای بی اعتمادی میان گروه های سیاسی و حکومت بوجود آید تا روند صلح به نتیجه برسد.

اعضای این شورا ادعا دارند که برای ایجاد فضای اعتماد میان گروه طالبان و حکومت و تأمین صلح کمر بسته است و تأکید دارد که بدون در نظرداشت ملاحظات سیاسی، تلاش می کنند تا روند صلح در کشور به نتیجه برسد.

سید اکبرآغا، رییس شورای راه نجات افغانستان و عضوء پیشین گروه طالبان، می گوید، « همه موارد را گنگ می گذارند اما قضیه روشن است که می خواهند طالبان باید از افغانستان خارج شوند و این قضیه روشن است و نشست بین الافغانی نیز این را حکم می کند.»

اعضای پیشین طالبان اکنون هم نتایج تلاش های صلح را وابسته به خروج نیروهای خارجی از افغانستان می دانند موردیکه طالبان بیشتر از هرکس دیگر به آن پافشاری دارند.

استاد فیضی، عضوء رهبری شورای راه نجات افغانستان، می گوید، « اگر می خواهید با طالب صلح کنید از شورای عوام فریب و شورای نام نهاد بی کفایت تان تجدید نظر بکنید بیاید به شورا هایی بپیوندید که به سی چهار ولایت پیاده رفته می تواند.»

صدیقی، معاون شورای راه نجات افغانستان، می گوید، «رهبری شورا که تعداد شان دو صد نفر هستند فیصله کرده‌ایم که باید چهار هزار نفر از تمام ولایات افغانستان جمع شوند که مشکلات افغانستان حل شود، یعنی یک مجموعه بین الافغانی را جمع کنیم و به نماینده‌گی از تمام زون‌های افغانستان به کابل بیایند و همرای حکومت و طالبان ببینند.»

از سویی هم شورای عالی نجات افغانستان ادامه جنگ در کشور را راه حل نمی داند و می گوید که با استفاده از نام طالبان، استخبارات کشورهای منطقه برای منافع کشورهای شان، علیه نیروهای امنیتی کشور می جنگند.

حبیب الله فیضی، عضوء شورای عالی صلح، می گوید، «من امید دارم که به صلح واقعی و انچه خواست مردم افغانستان است برسیم زیرا این مردم بسیار رنجیده و زحمت کشیده اند و برای صلح قربانی داده اند.»

هم‌زمان با این انتقاد ها، احتمال آغاز دور هفتم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه بلند است و خبر از ادامه این گفتگوها در آلمان و ازبیکستان نیز نشر شده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نورستانی: فقط آرای بایومتریکی سرنوشت زعیم کشور را رقم خواهد زد

(Last Updated On: نوامبر 15, 2019) حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تنها …