خبرهای تازه

ناخوشنودی شورای عالی صلح از روسیه

(Last Updated On: نوامبر 22, 2018)

انستیتوت مطالعات راهبردی افغانستان؛ گفتمانی روی نشست صلح مسکو!

هیئت شورای عالی صلح که به این نشست رفته بود، سخت از برخورد روسیه ناخشنود است.

عطاالله سلیم، معاون شورای عالی صلح می گوید مسکو از نشست صلح با حضور طالبان بهره برداری مناسب نکرد و با چنین شکل مبهم شورای عالی صلح به نشست دیگر مسکو، نباید شرکت کند.

آقای سلیم می گوید: “خوب سرمایه گذاری شد برای انعکاس همان موارد جنگ افروزانه که طالبان در اتاق خواب شان مطرح می کردند.”

شورای عالی صلح به مسکو و واشنگتن هشدار می دهد که برخورد شتاب زده روند صلح، پیامد های جبران ناپذیری خواهد داشت.

اما روسیه دولت افغانستان را متهم به برخورد غیرمستقلانه با نشست صلح مسکو می کند و می گوید که روسیه هیچ برنامه ای ندارد تا طالبان را زیر اداره خود بیاورد.

البرت خوریف، معاون سفیر روسیه در کابل می گوید: “ما طالبان را حمایت نمی کنیم، نه مالی و نه تجهیزاتی؛ تماس های که داریم فقط به نفع و استفاده بخاطر صلح بین الافغانی است.”

اما از دید پژوهشگران، روسیه می خواهد با بهره گیری از طالبان یک دیوار دفاعی در برابر داعش در شمال افغانستان بسازد و در سوی دیگر، حرکت موازی به تلاش های صلح جویانه امریکا برای افغانستان را شکل دهد که خود نمونه از تقابل تازه جهانی است.

خلیل رومان، پژوهشگر می گوید: “شمال را از داعش به وسیله این ها مصئون می سازد، اشتباه می کند. این اشتباه جبران نایذیر خواهد بود هم برای روسیه و هم برای افغانستان.”

در نشست صلح مسکو یازده کشور با حضور نماینده گان گروه طالبان شرکت داشتند؛ ظاهراً دیده می شود که نتیجه این نشست برای شورای عالی صلح افغانستان پذیرفتنی نبود چرا که این شورا سود بیشتر نشست صلح مسکو را در ترازوی طالبان می بیند تا این که برای پایان منازعه افغانستان کار پر ثمری شده باشد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …