خبرهای تازه

شورای امنیت: تلاش‌ها در داخل و بیرون بخاطر صلح جریان دارد

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019)

هماهنگ‌سازی‌ها، در سطح ملی و جهانی، برای روند صلح افغانستان شدت گرفته است.

دفتر شورای امنیت ملی، می‌گوید، این هماهنگی‌ها در سطح ملی و جهانی در حال جریان است و این  تلاش‌ها می‎‌تواند نقش موثر در روند صلح افغانستان بازی کند.

کبیر حقمل، سخنگوی این نهاد، میافزاید: “مذاکرات صلح به یک توافق نظر ملی و جهانی ضرورت دارد ما در سدد این هستیم که هم با افغان های خود در داخل افغانستان وهم با همکار های بین الملی خود موضوعات مربوط به صلح را هماهنگ بسازیم در این راستا کار آغاز شده است و امیدوار هستیم که نتیجه این کار ها رفتن ما به سوی یک صلح پایدار با ثبات و دایمی در افغانستان باشد.”

در همین حال، یک منبع نزدیک به طالبان می گوید، پیش از مذاکرات رسمی و مستقیم صلح، کشورهای آمریکا، چین، پاکستان و روسیه در مسکو دیداری خواهند داشت تا زمنیه اعتمادسازی میان دوطرف گفتگو کننده را ایجاد کنند. همچنان این منبع از آغاز مذاکرت رسمی میان طالبان و امریکا تا یک ماه آینده نیز خبر میدهد.

این منبع نزدیک به طالبان می‌افزاید که امریکا یک ماه دیگر انتظار خواهد کشید تا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، معلوم شود تا مذاکره با طالبان را آغاز کند، تحلیلی که گفته‌های گروه طالبان مبنی بر مذاکره با حکومت آینده افغانستان را هم واقعیت می‌بخشد.

قرار بود کشور ناروی میزبان مذاکرات صلح میان افغان‌ها باشد، شاید از این رو است که سفیر این کشور با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان هم دیدار کرده است. اما، تاحال، بحث توافق امریکا با طالبان که در میان است، در این باره رسماٌ هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است.

این در حالی است که حکومت افغانستان هم می‌گوید، پیش برد مذاکرات صلح از اولویت‌های اساسی نظام جدید پس از انتخابات به حساب می‌آید.

گزارشگر: علی جواد اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

نبیل: جامعه جهانی نباید برای مشروعیت بخشیدن به «تقلب» تلاش کند

(Last Updated On: نوامبر 11, 2019) رحمت الله نبیل، رهبر دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» …