شمار معلولان درکشور بیست درصد افزایش یافته است

(Last Updated On: ژانویه 23, 2019)

در نتیجه درگیری‌ها آمار معلولان در کشور بیست درصد افزایش یافته است.

کمیته جهانی صلیب سرخ با ابراز این مطلب می‌گوید هنوز هم چالش‌های جدی در برابر معلولان وجود دارد.

این کمیته نمایشگاه عکس‌های را برگزار کرده که در آن قربانیان جنگ در چند دهه اخیر به نمایش گذاشته شده است، که این نمایشگاه چگونگی محرومیت و خسته‌گی آنان از ادامه درگیری‌ها در کشور را انعکاس می‌دهد.

خوهان پیدرو، رییس این نهاد می‌گوید که همه ساله تا ده هزار معلول برای درمان و بازیابی توانایی فزیکی به مرکزهای این کمیته مراجعه می کنند، اما در سال ۲۰۱۸ این رقم به دوازده هزار افزایش یافته است.

 رییس کمیته جهانی صلیب سرخ در افغانستان می‌گوید: “نظر به نیازمندی‌ها به آنانی که در رویدادهای گونه گون فلج می شوند، خدمات ما برای آنان فراهم گردیده است و سالانه تا ده هزار مریض راجستر می‌شوند و اما در سال ۲۰۱۸ میلادی این رقم به دوازده هزار تن ازدیاد یافته است.”

درهمین حال فیروزالدین فیروز، وزیر صحت کشور می‌گوید که در نتیجه جنگ‌ها و عوامل دیگر پنج در صد جمیعت کشور معلول شده اند .

آقای فیروز اظهار می‌دارد: “موضوع معلولیت یک نگرانی است و با وجود که ارقام دقیق وجود ندارد اما به گونه تخمینی از سه تا پنج فیصد نفوس کشور را معلولان تشکیل می دهند، که از معلولیت رنج می برند. عامل اول آن جنگ و به دنبال آن امراض و حادثات به شمار می‌رود که تاثیرات زیادی را به دنبال دارد.”

در همین حال شماری از معلولان از بی توجهی حکومت در برابر آنان انتقاد می‌کنند و خواهان توجه جدی دولت و نهادهای مسوول در برابر خود هستند.

کمیته جهانی صلیب سرخ، سی سال است که در افغانستان به جنگ زده گان و افراد دارای معلولیت خدمت می‌کند، این کمیته همچنان از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهد که به این بحران نقطه پایان بگذارند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …