خبرهای تازه

شماری از نامزدان ریاست جمهوری خواهان برگزاری انتخابات در زمان معین آن استند

(Last Updated On: آگوست 27, 2019)

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، خواهان برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده آن استند.

این نامزدان می‌گویند، هرچند آمدن صلح در افغانستان یک امر حتمی است اما در صورت تأخیر این روند باید انتخابات برگزار شود.

نورالله جلیلی، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری، می‌گوید: “صلح بدیل ندارد و یا این‌که در مقابل صلح بدیل نداریم، هیچ‌گونه شرایط در مقابل صلح شرط مانده نمی‌توانیم، صلح بر مردم افغانستان می‌خواهیم اما خواهان به تعویق افتیدن انتخابات نیستیم .”

در همین حال، این رهبران دسته‌های انتخاباتی، خواهان مدیریت هم‌زمان هر دو روند صلح و انتخابات از سوی حکومت اند.

جاوید فیصل، سخنگوی دسته انتخاباتی دولت ساز، اظهار می‌دارد: “صلح و انتخابات هر دو اش بر مردم افغانستان مهم است ما از هر دو روند مدیریت می‌کنیم.”

با این حال، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواهان آمدن صلح در افغانستان اند، اما به گفته‌ی آنان مذاکرات مبهم و پشت درهای بسته میان طالبان و امریکا تردیدهای را به‌میان آورده است که ممکن روند گفت‌وگوهای صلح به‌همین زودی‌ها به نتیجه نرسد.  

انوارالحق احدی، عضو دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، می‌گوید: “اگر تا دوماه صلح بیاید صلح را استقبال می‌کنم اگر نه خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستیم.”

نظر به تقویم انتخاباتی، پس از ۳۸ روز انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار می‌شود. کمیسیون انتخابات، نیز تلاش دارد تا ششم میزان تمامی آماده‌گی برای برگزاری این روند روی دست گیرد.

اما دیده می‌شود که شتاب‌زده‌گی امریکا در گفت‌وگوهای صلح روند انتخابات را اندکی به مخاطره انداخته است. با این همه پرسشی که نزد شهروندان کشور هنوز باقی است، این است که انتخابات می‌شود یا صلح می‌آید، پرسشی که گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …