خبرهای تازه

شماری از دسته‌های انتخاباتی ایجاد اداره موقت را زمینه‌ساز گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان می‌دانند

(Last Updated On: آگوست 25, 2019)

رهبران و اعضای ارشد، شماری از دسته‌های انتخاباتی، می‌گویند که زمان شکل‌گیری اداره موقت در افغانستان فرا رسیده است.

این نامزدان ریاست جمهوری و معاونان آنان، تأکید می‌کنند، که اداره موقت می‌تواند فرصت گفت‌وگوی مستقیم میان سیاسیون و طالبان را فراهم کند.

مراد علی مراد، معاون نخست دسته انتخاباتی امنیت و عدالت، می‌گوید: “در حال حاضر برای مدیریت پروسه صلح زمان شکل‌گیری اداره موقت فرا رسیده و مردم هم می‌دانند که طالبان با حکومت مذاکره نمی‌کند و این صلح با اداره موقت امکان پذیر است.”

 به باور آنان رئیس اداره موقت باید با تائید حکومت، سیاسیون و طالبان به این کرسی برسد. این نامزدان و اعضای ارشد دسته‌های انتخاباتی باورمند انتخابات در زمان معین آن نیستند زیرا از دید آنان روند انتخابات زیر سایه گفت‌وگوهای به سریع صلح قرار گرفته است.

شهاب حکیمی، یک نامزد ریاست جمهوری اظهار می‌دارد: “صلح در کشور آمدنی است و انتخابات منتفی می شود و زمان اداره موقت فرا می رسد اداره که بر مبنایی می توانیم انتخابات شفاف را برگزار کنیم.”

در همین حال، مسئولان در حکومت می‌گویند که اداره موقت عقب گرد ۱۸ ساله است که شهروندان کشور آن را نمی‌پذیرند و حکومت هم اجازه این کار را به هیچ طرفی نمی‌دهد. این مسئولان می‌افزایند که هیچ اداره موقت درکار نیست و مردم به زودی پای صندوق‌های رای برای انتخابات ریاست جمهوری خواهند رفت.

فیروز بشری، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، می‌گوید: “اداره موقت حرف ناحق است این یک عقب گرد ۱۸ساله است که مردم افغانستان هیچ‌گاهی نمی‌پذیرند و حکومت افغانستان هم آن را اجازه نخواهند داد.”

این در حالی است که شماری از دسته های انتخاباتی با آن که روند صلح را اولویت می‌دهند، اما به این باور اند که در روند صلح یک بخش طالبان اند و اگر از سوی آنان موانعی ایجاد شود باید روند دومی که  انتخابات است به پیش برده شود.

گزارشگر: علی جواد اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

بازداشت یک مرد چهل ساله به اتهام نکاح اجباری با یک دختر زیر سن

(Last Updated On: ژانویه 17, 2020)پولیس بغلان یک مرد چهل ساله را به اتهام نکاح …