شانزدهمین سالروز واقعه یازده سپتمبر و عواقب آن برای افغانستان

(Last Updated On: سپتامبر 11, 2017)

شانزده سال پیش از امروز برج های دوگانه تجارتی امریکا در نیویارک و ساختمان پنتاگون  در واشنگتن آماج حمله های دو هواپیمای ربوده شده از سوی شبکه القاعده قرار گرفت.

در این تهاجم بیش از سه هزار نفر کشته شدند که به دنبال آن ده ها هزار سرباز امریکایی برای نابودی لانه های امن القاعده و حامیان آنها به افغانستان لشکر کشی کردند.

به باور افغانستان این رویداد جهانیان را متوجه تهدید هراس افگنی در افغانستان کرد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی خطر هراس افگنی را جهانی عنوان کرده و ریاست جمهوری از کشور های منطقه می خواهد که به این تهدید پی برده در مبارزه با آن هم صدا شوند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی دفتر ریاست جمهوری در مورد به آریانانیوز گفت: “انتظار داریم که کشور های منطقه در رابطه به گروه های هراس افگن مسوولانه عمل کرده و با رویکرد جمعی در برابر این پدیده مبازره کنند.”

وقوع رویداد یازدهم سپتامبر تحولات و تغییرات زیادی را در افغانستان به میان آورد.

هرچند شانزده سال از این رویداد می گذرد اما هنوزهم افغانستان در معرض تهدید هراس افگنان قرار دارد.

رییس اجرایی این رویداد را نقطه قابل توجه در تاریخ جهان دانسته می گوید هنوزهم مردم افغانستان در خط نخست مبارزه با هراس افگنی قرار دارند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی گفت: “حوادث نهم و یازدهم سپتمبر در تاریخ معاصر جهان نقطه عطف بود که دنیا را بیشتر متوجه خطر هراس افگنی کرد.”

انتقاد های بر حکومت افغانستان نیز وارد است آن اینکه حکومت در این مدت نتوانست از حضور امریکا و فرصت های پیش آمده سود برد.

رمضان بشردوست، نماینده مردم کابل در مجلس به آریانانیوز گفت: “غضب زمین، کشتارها هر روز در افغانستان ادامه دارد. بناً من فکر می کنم بجز از یک اقلیتی از افغان ها از حضور امریکا استفاده ی نه کرده اند.”

در این میان شماری دیگر حضور امریکا در افغانستان را بیشتر به سود مردم این کشور عنوان نمی کنند.

عتیق الله امرخیل، آگاه نظامی افزود: “تمام اهداف امریکا این بوده که در افغانستان صاحب قدرت شود. افغانستان را در دست خود داشته باشد تا در برابر دشمنانش از این جغرافیا کار گیرد.”

این آگاهان همچنان باور دارند اگر امریکا در آوردن ثبات افغانستان واز بین بردن لانه های امن هراس افگنان در خاک پاکستان اقدام نکند ، با چالش های جدی مواجه خواهد شد.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …