سیگار: حمایت آمریکا از جنگ سالاران مفسد، ناخواسته سبب تقویت طالبان شده است

(Last Updated On: ژانویه 16, 2020)

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی یا سیگار میگوید که آمریکا ناخواسته گروه طالبان را در افغانستان تقویت کرده‌است.

این نهاد می‌افزاید که آمریکا با پشتیبانی از جنگ‌سالاران آلوده با فساد در افغانستان، اهداف راهبردی خود در این کشور را تضعیف و به تقویت طالبان پرداخته ‌است.

جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان میگوید: “نیروهای ایتلاف برای تامین امنیت از جنگ سالاران افغان حمایت کرد. در برخی موردها آنان ولایت ها و ادارات ولسوالی را رهبری می کردند. ایالات متحده به این نظر بود که با این کار، آنان را مسوولیت پذیر بسازد اما آنان همچنان به فساد آغشته بودند. این کار سبب شد که بسیاری از افغان ها سلاح بر دارند و با طالبان بپیوندند.”

آمریکا میلیاردها دالر از ۲۰۰۱ میلادی بدینسو به افغانستان مصرف کرده است، بخشی از این پول‌ها به مبارزه با فساد تخصیص داده شده بود؛ اما هنوزهم به گفته سیگار، فساد در کشور موجود است و همین فساد سبب شده که مردم به جای نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به دادگاه های صحرایی طالبان مراجعه کنند.

آقای ساپکو میگوید: “به هر اندازه که شما از طالبان متنفر باشید و من هم از آنان و سیستم قضایی آنان متنفرم، اما بیشتر مردم عادی افغانستان، به جای مراجعه به ارگان های قضایی دولت به محاکم طالبان مراجعه می کنند. این یکی از موضوعات تکان دهنده ای بود که من در سفرم به افغانستان با آن برخوردم.”

در همین حال برخی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا می گویند که با وجود تلاش های مداوم این کشور از نیروهای دولتی افغانستان، هنوز گراف خشونت‌ها در این کشور بالاست.

میک کال عضو مجلس نمایندگان آمریکا میگوید: “ما دریافته ایم که استراتژی مان برای تشکیل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، وضعیت امنیتی این کشور را خیلی بهتر نکرده است. به دلیل نبود هماهنگی ها و عدم آموزش های کافی، خشونت ها در سراسر این کشور کاهش نیافته است. به طور کامل این ها برای ما غیر قابل قبول است.”

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان می‌پذیرد که تلاش های ایالات متحده در افغانستان به دلیل عدم درک درست از سنت های تاریخی، اجتماعی، حقوقی و سیاسی، زیاد نتیجه بخش نبوده است. آمریکا برای سرکوب گروه های تندرو به افغانستان آمد اما پس از نزدیک به دو دهه، هنوزهم افغانستان از شر هراس افگنی در امان نشده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اشرف غنی با زلمی خلیلزاد ملاقات کرد – نشست مونیخ

(Last Updated On: فوریه 16, 2020)ریاست جمهوری در خبرنامه ی اعلان نمود که رییس جمهور …