سیگار: تنها ۲۸ میلیون دالر در تهیه لباس ارتش افغانستان ضایع شده است

(Last Updated On: ژوئن 23, 2017)

اداره بازرس ویژه امریکا برای افغانستان یا سیگار در تازه ترین گزارش خود می گوید تنها 28 میلیون دالر درتهیه لباس برای نظامیان افغان به هدر رفته است.

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است: “بین نوامبر 2008 تا جنوری 2017 وزارت دفاع امریکا حدود نود و سه اعشاریه هشتاد و یک میلیون دالر را برای خرید بیشتر از یک میلیون و سه صد هزار لباس نظامی برای ارتش افغان خریداری کرده است که بدون آزمایش موثریت آن در افغانستان انتخاب شده بود. این لباس چهل و سه درصد گزافتر از لباسی است که پولیس ملی استفاده می کرد به همین دلیل تا 28 اعشاریه 23 میلیون دالر به هزینه آن افزود.”

درهمین حال وزارت دفاع گزارش سیگر را یک موضوع تاریخی دانسته می گوید در این مورد تحقیق ادامه دارد.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع به آریانانیوز گفت: “حتما وزارت دفاع در این مورد گزارش ارایه خواهد کرد اما این موضوع به تاریخ ارتباط دارد فقط این را شنیدیم و تحقیقات ادامه دارد اما لباس از خود موعد دارد در یک فصل سال چقدر لباس برای سرباز ایجاد می شود.”

درعین زمان  آگاهان نظامی بر افزایش نظارت ناتو و سیگر بر عملکرد نهاد های امنیتی پافشاری کرده  می گویند باید  عاملان فساد در قرارداد های نظامیان  کیفری شوند.

جاوید کوهستانی، آگاه مسائل نظامی در گفتگو با آریانانیوز گفت: “بار نخست نیست که از البسه و اعاشه و سایر تجهیزات نظامیان سوء استفاده صورت می گیرد بلکه بار ها و یا قرارداد های ناقص صورت می گیرد که می تواند بر نظامیان آسیب برساند اگر سیگار و ناتو بخواهد می تواند از وضعیت نظارت کند و اگر کسی عامل فساد است مجازات شود.”

نبود شفافیت در حسابدهی از کمک های جهانی به افغانستان، یکی از عامل های افزایش فساد در بین نیروهای امنیتی گفته می شود.

عتیق الله امرخیل نظامی پیشین تاکید دارد که “اتکای همه ما بالای امریکا است. امریکا لباس آورد. تیل آورد. مرمی و تمام اکمالات را انجام داد، اما در جمع هیچ کس قید نشد. هر کس خود سرانه برد و همین حالا به صد ها موتر در وزارت دفاع گم است.”

به گزارش جان ساپکو رییس سیگار لباس خریداری شده برای ارتش افغانستان بیشتر مناسب محیط های جنگلی می باشد درحالی که تنها دو اعشاریه یک درصد خاک افغانستان جنگل می باشد.

این در حالیست که پیشتر رییس جمهور اشرف غنی وعده داده بود که اجازه نخواهد داد تا لباس، غذا و مهمات نیروهای دولتی فروخته شود اما دیده می شود که هنوزهم این چالش پابرجاست.

گزارشگر: الاهه عمری

About Ariana News

Avatar

Check Also

اتهام کشته شدن ده ها غیر نظامی در حمله نیروهای افغان بر پناهگاه طالبان در هلمند

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2019)در پی یک عملیات نیروهای افغان بر یک پناهگاه جنگجویان …