سیگار: بدون کمک‌های خارجی پایداری نظامیان افغان ناممکن است

(Last Updated On: جولای 30, 2019)

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه اش، از رو روبه‌رو بودن نظامیان افغان با چالش‌های هم‌چون عدم توانمندی و مشکلات مالی نگرانی کرده است.

جان سپکو، بازرس ویژه امریکا، برای بازسازی افغانستان که در مرکز مطالعات راه‌بردی امریکا از تازه ترین گزارش این نهاد پرده برداری می‌کرد، می‌گوید که با گذشت ۱۸ سال هنوز اطمینان وجود ندارد که نظامیان افغان به تنهایی با هراس افگنی مبارزه کرده بتوانند و درصورت توافق با طالبان صلح را حفظ کنند.

آقای سپکو، می‌گوید: “نیروهای امنیتی افغانستان ممکن است نتوانند صلح را حفظ کنند. حتی اگر توافقی با طالبان حاصل شود. مشکلات به طور معجزه آسایی از بین نمی‌روند. ما و سایر دستگاه‌های نظارتی، مشکلاتی را شناسایی کردیم که بر بازسازی تأثیر داشته است و برخی از این مشکلات می‌توانند صلح پایدار را تحت تأثیر قرار دهند.”

در همین حال، سیگار، هشدار می‌دهد که نظامیان افغان نمی‌توانند در نبود کمک‌های خارجی از رهگذر مالی و فنی بقایی داشته باشند.

آقای سپکو، می‌افزاید: “از ۱۳۳ بیلیون دالر که برای تلاش‌های بازسازی مختص بود تنها ۶۳ در صد ان در حمایت از نیروهای امنیتی به مصرف رسیده است؛ اما مقام‌های بلند پایه امریکایی به سیگار هشدار داده اند که نیروهای امنیتی افغانستان نمی‌توانند بدون حمایت مالی خارجی و از نظر مالی و فنی زنده بمانند.”

سیگار تخمین می‌‎زند که ایالات متحده تنها ۱۸ میلیارد دالر برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان و خرید بیش از ششصدهزار اسلحه، هفتادهزار وسیله نقلیه و بیش از دوصد هواپیما هزینه کرده است، اما ممیزهای این نهاد نشان داده است که تلاش‌های ایالات متحده و ناتو اغلب سازماندهی نشده اند و این امر نیروهای افغان را آسیب پذیر ساخته است.

از سویی هم، وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان افغان، هم از نگاه ظرفیت و هم از بعد انجام عملیات‌های مستقلانه روی پای خود متکی است و در این موارد هیچ مشکلی ندارد.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید: “از لحظات انجام عملیات، از لحاظ ظرفیت ما کاملا به پا ایستاده استیم و در این بخش ما مشکل نداریم.”

این گزارش در اوج تلاش‌های صلح همه‌گانی می‌شود، تلاش‌های که ممکن به واشنگتن فرصت بدهد تا  به‌جای گزینه نظامی راه حل سیاسی را برای جنگ افغانستان بیشتر تقویت کند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

پرتاب بمب دستی بر یک مراسم عروسی در خوست ۲۰ زخمی بر جا گذاشت

(Last Updated On: ژانویه 26, 2020) افراد ناشناس شب گذشته بر یک مراسم عروسی در …