خبرهای تازه

سیگار از احتمال اختلاس ۸۵ میلیون دالر به بهانه ساخت یک هوتل و محل رهایشی سخن می زند

(Last Updated On: نوامبر 18, 2016)

7سیگار یا اداره عمومی بازرسی ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از احتمال اختلاس ۸۵ میلیون دالر به بهانه ساخت یک هوتل و یک محل رهایشی در کابل خبر می دهد.

سیگر در نامه یی به شرکت سرمایه گذاری خصوصی آمریکا گفته است که این شرکت یکی از بزرگترین پروژه های خود در افغانستان نظارت درست انجام نداده و همین امر ممکن اختلاس بزرگی را سبب شده باشد.

سیگار یا اداره عمومی بازرسی ویژه برای بازسازی افغانستان از احتمال اختلاس ۸۵ میلیون دالر به بهانه ی ساخت یک هوتل و یک محل رهایشی در کابل خبر داده است.

جان اف سپوکو، رئیس سیگار میگوید ” من این نامه را به خاطر باخبر ساختن شما در مورد نقایص جدی در مدیریت و نظارت قرضه ۸۵ میلیون دالری که شرکت سرمایه گذاری خصوصی خارجی آمریکا برای ساخت یک هوتل و یک آپارتمان رهایشی که در مقابل سفارت آمریکا در شهر کابل قرار دارد به شما می نویسم. من چندی قبل از این ساحه بازدید کردم و همکارانم در مورد بودجه های اساسی این پروژه ها برایم گفتند، اکنون هم هوتل و هم محل رهایشی خالی رها شده و از وضعیت قرضه ها اطلاعی در دست نیست که این خود امکان موجودیت فساد را آشکار میسازد”.

سیگار در نامه یی خود به شرکت سرمایه گذاری خصوصی خارجی آمریکا یا OPIC نوشته که هوتل پنج ستاره «مریوت» و «آپارتمان رهایشی کابل گرند» که این شرکت برای ساخت آن به یک تاجر اردنی به نام «فتح طاهر» و شریک آمریکایی اش «جنرال سیستم اینترنشنل» ۸۵ میلیون قرضه داده است، ممکن مورد دستبرد و اختلاس قرار گرفته باشد:

“بعد از اولین قرضه از طرف شرکت سرمایه گذاری خصوصی آمریکا، کار بالای ساخت این هوتل در اوایل سال ۲۰۰۹ آغاز شد. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ قرضه گیران راپور های تکمیل کار را به شرکت OPIC فرستاند و ادعا نمودند که کار هوتل در ختم سال ۲۰۱۳ تمام میشود.”

در نامه سیگار همچنین آمده است که در حال حاضر سفارت آمریکا در افغانستان باید امنیت این هتل و آپارتمان را تأمین کند که مالیات اضافی را بر مردم آمریکا تحمیل می‌کند.

“تحقیقات اولیه ما نشان می دهد که این پروژه ها فاقد مدیریت درست بوده و بازرسی درست توسط شرکت سرمایه گذاری خصوصی آمریکا نشده است. OPIC بطور مداوم از جریان کار بالای این ساحات دیدن نکرده و تنها به گزارش قرضه گیرندگان اکتفا کرده است. سفارت آمریکا هم اکنون مسوولیت امنیت این ساحه را در دست گفت که خود زیان اضافی بالای مالیه دهندگان آمریکا است.”

این گزارش در حالی به نشر سپرده می شود که بسیاری از پروژه های که توسط آمریکا، جامعه جهانی و دولت افغانستان در کشور تطبیق می شوند فاقد استندرد بوده و در بسیاری موارد پیمانکاران با دادن رشوه و ارایه گزارش های غیرحقیقی باعث میشوند که پروژه ها – بخصوص ساختمانی – با بدترین کیفیت عرضه و در زمان کوتاه تخریب شوند.

گزارشگر: وارث نایل

About Ariana News

Avatar

Check Also

افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده را در شهر کابل به قتل رساندند

(Last Updated On: ژانویه 20, 2020) افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده در حوزه هفتم …