خبرهای تازه

سیما سمر: گفتگوهای پیش‌رو در قطر نمی‌تواند منجر به توافق نهایی صلح شود

(Last Updated On: مارس 30, 2019)

گفتگوهای پیشرو در قطر میان سیاسیون افغان و نماینده‌گان طالبان، تفاهم نهایی برای پایان جنگ در افغانستان را نمی‌تواند به دنبال داشته باشد.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، می‌گوید که اگر در نشست پیش‌رو سیاسیون افغان و طالبان در دوحه به یک تفاهم هم برسند، بازهم تصمیم نهایی برای صلح را باید حکومت افغانستان بگیرد. 

از این کمیسیون به عنوان داعیه‌دار ارزش‌های حقوق بشری تاکنون کسی برای شرکت در نشست قطر دعوت نکرده است و این کمیسیون هم به شدت نگران است که مبادا در توافق نامه احتمالی صلح با طالبان، ارزش‌های حقوق بشری نادیده گرفته شود.

خانم سمر اظهار می‌دارد: “اگر تفاهم طالبان و سیاسیون ایجاد شود باید تصمیم نهایی را حکومت افغانستان بگیرد و حکومت باید در توافقنامه امضا کند.”

در همین حال، انجلینا جولی، سفیر ویژه سازمان ملل در امور پناهجویان و هنرپیشه مشهور هالیود، که در مقر سازمان ملل در نیویارک سخنرانی میکرد، خواستار شامل شدن زنان افغان در روند مذاکرات صلح با طالبان شده است. خانم جولی می‌گوید: “هزاران زن افغان در افغانستان اخیراً در محضر عام گردهم آمده و جان‌های‌شان را به خطر انداخته‌اند تا بخواهند که حقوق آن‌ها و کودکان‌شان در گفتگو‌های صلح تضمین شود. اما هنوز آن‌ها شامل این گفتگو‌ها نشده‌اند.”

با این حال، خوشبینی‌ها در کشور وجود دارد که مذاکرات بین الافغانی در قطر بتواند یک تفاهم بین طالبان و احزاب سیاسی افغانستان را شکل دهد و همچنان  حکومت را وارد این مذاکرات سازد چون‌که تصمیم گیرنده گان اصلی برای پایان جنگ، از یک طرف طالبان و در سوی دیگر حکومت افغانستان گفته می‌شود.

از سویی هم، برخی سیاست گران افغانستان برای شرکت در نشست دوحه آماده می‌شوند با وجود آن‌که تاکنون شبیه نشست مسکو در داخل افغانستان نبود یک اجماع بین سیاست گران برای مذاکره با طالبان هنوز پابرجاست.

عبدالهادی ارغندیوال، رییس حزب اسلامی در این مورد می‌گوید: “ما دنبال این استیم که در کدام کشوری جلسات صلح دایر می شود اما یک اقدامی که در آن صلح بر محور منافع ملی تنظیم شود، هیچ کاری صورت نگرفته است.”

قرار است که قطر در نیمه های ماه اپریل میزبان نشست بین الافغانی صلح میان سیاست گران افغان و نماینده‌گان گروه طالبان باشد ؛ نشستی که حضور حکومت در آن تاکنون روشن و قطعی نشده است.

این در حالی‌ست که روز گذشته سیگر(بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان) در گزارش تازه اش از خطرهای جدی پس از توافق صلح با طالبان هشدار داده است، این نهاد گفته است که اگر کمک‌های جهانی پس از توافق صلح برای افغانستان ادامه نیابد، صلح در افغانستان پایدار نخواهد بود. همچنان این بازرس ویژه گفته است که اگر پالیسی سازان مذاکرات صلح در کارشان دقیق نباشند، حتا احتمال فروپاشی دولت نیز وجود خواهد داشت.

گزارش دهنده: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …