سیما سمر: کارمندان کمیسیون انتخابات با ناظران دست به تقلب زده اند

(Last Updated On: اکتبر 21, 2018)

کارمندان کمیسیون انتخابات با ناظران نامزدان در جریان رای دهی دست به تقلب زده اند.

کمیسیون حقوق بشر به مسوولان در کمیسیون انتخابات گوشزد میکند که در روز دوم انتخابات ارقام خیالی رای دهندگان را برای مردم ارایه نکنند.

در همین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی از رسیدگی ها در بیش از پنج هزار قضیه اطمینان می‌دهد.

کمیسیون حقوق بشر میگوید که انتخابات امسال با تقلب گسترده فنی و تخنیکی همراه بود.

این کمیسیون میگوید که مواد انتخاباتی به گونه تعریف شده معیاری نبود، و در برخی موارد کارمندان کمیسیون انتخابات همچنان با ناظران نامزدان دست به تقلب زده اند.

سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر میگوید: “کارمندان کمیسیون با ناظران کاندیدان با افراد رای دهنده مستند شده که در پشت صندوق رای رفته بودند که در کمیسیون تثبیت شد.”

آمارهای خیالی از سوی برخی نهادها به ویژه کمیسیون انتخابات نیز با انتقاد همراه شده است.

سیما سمر می‌افزاید کمیسیون باید به همین ارقامی(سه میلیون رای دهنده) که داده بود پابند باشد، این ارقام نباید در روز دوم به هشت میلیون آمار برسد؛ زیرا این  نشان دهنده تقلب خواهد بود.

در همین حال، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از رسیدگی به بیش از ۵هزار قضیه اطمینان داده میگوید که بسیاری از مردم از حق رای دادن محروم شده اند.

علی رضا روحانی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی میگوید: “۵هزار شکایت در ۳۲ ولایت ثبت شده است و هنوز هم شکایت ها از لحاظ آمادگی های فنی و تخنیکی وجود دارد.”

این نگرانی ها در حالی مطرح میشود که پیش از این کمیسیون انتخابات گفته بود که در روز نخست سه میلیون تن در ۳۲ ولایت رای داده اند، در حالیکه روز نخست رای دهی بیشتر مراکز رای دهی مسدود بودند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده را در شهر کابل به قتل رساندند

(Last Updated On: ژانویه 20, 2020) افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده در حوزه هفتم …