سیما سمر: در گفتگوهای صلح باید به زنان نقش بیشتر و معنی‌دار داده شود

(Last Updated On: آوریل 27, 2019)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از حکومت، کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح و نهادهای دیگر دخیل در روند صلح می‌خواهد تا نقش زنان را در گفتگوهای صلح در نظر داشته باشند.

مسئولان در این کمیسیون با نشر نتیجه یک بررسی زیر نام «زنان، صلح و امنیت» می‌گویند که اگر در روند صلح عدالت تأمین نشود خشونت‌ها در کشور همچنان ادامه خواهد داشت.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون می‌گوید: “زنان می‌خواهند که نباید مردها در مذاکرات صلح از آنان نماینه‌گی کند و بدون حضور و مشارکت مستقیم معنی دار و موثر صلح با طالبان نتیجه نخواهد داشت.”

اخیراٌ کمیسیون مستقل حقوق بشر در آستانه برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح یافته‌های مقدماتی تحقیق ملی «زنان، صلح و امنیت»  را در ۳۳ ولایت پیرامون اشتراک زنان در روند گفتگوهای صلح و قربانیان جنگ در کشور انجام داده است.

بارز ترین دیدگاه زنان در مورد صلح و امنیت در این بررسی موارد زیر گفته شده است:

  • صلح پایدار که عدالت و حاکمیت قانون را تامین کند
  • آگاهی دهی به مردم از مهم ترین موضوعات در گفتگو های صلح.
  • افزایش نقش بانوان در روند گفتگو های صلح
  • دسترسی داشتن مردم به حقوق بشری شان
  • رسیدگی به جنایات صورت گرفته
  • بانوان نگرانی هایی نیز از این روند گفتگو های صلح دارند

با این حال، نگرانی از حضور نداشتن زنان در روند صلح، نگرانی از این‎که طالبان به طرز فکر پیشین شان «زن ستیزانه» برگردند، در نظر نگرفتن حقوق زنان روستایی و عدم تامین عدالت در مورد حقوق قربانیان از عمده ترین نگرانی های زنان در این بررسی گفته شده است.

خانم سمر، در این مورد اظهار می‌دارد: “اگر از عدالت چشم پوشی شود دور باطل منازعه در کشور تمدید خواهد شد درد و رنج قربانیان التیام نشده دست به انتقام‌گیری می زنند.”

این در حالی‌ست که در گفتگو‌های صلح، جایگاه نقش زنان تاکنون روشن نشده است. زنان در افغانستان بخش عظیمی ‌از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و نهادهای مدافع حقوق زن همواره از نقش زنان در امور حکومتداری و داشتن حقوق منصافانه این قشر در جامعه ابراز نگرانی کرده اند. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

برای نخستین‌بار سردخانه معیاری در کابل ساخته شد

(Last Updated On: نوامبر 14, 2019) برای نخستین‌بار، یک سردخانه معیاری از سوی سکتور خصوصی، …