خبرهای تازه

سکرتر دوم سفارت افغانستان در چک: “برخلاف عرف دیپلوماتیک برکنار شده ام”

(Last Updated On: دسامبر 2, 2019)

فردین برمکی، سکرتر دوم سفارت افغانستان در جمهوری چک می گوید که وزارت امور خارجه برخلاف عرف دیپلوماتیک و در یک تصمیم سیاسی، وی را یک ونیم سال پیش از اتمام دوره ماموریتش برکنار کرده است.

به گفته آقای برمکی، معین اقتصادی وزارت خارجه به وی گفته است که رییس جمهور در جلسه ای به سرپرست وزارت امور خارجه دستور داده است تا وی را از پراگ به کابل بخواهد.

برمگی می گوید:” برطرفی پیش از وقت من از سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم پراگ یک موضوع سیاسی بوده است به خاطر اینکه خلاف عرف دیپلوماتیک و قنسولی عمل کرده اند و شما اگر مشاهده کنید در صفحات اجتماعی مکتوبی که در مورد من دست به دست می شود در آن کدام دلیل خاصی وجود ندارد و از این معلوم می شود که موضوع سیاسی است.”

اما دستگاه دیپلوماسی افغانستان، طرح جدی، ظاهرن برای اصلاحات روی دست دارد و می گوید: فراخوان آقای برمکی سکرتر دوم سفارت افغانستان در چک هیچ مبنای سیاسی ندارد و این تصمیم قانونی است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: ” این تصمیم به هیج وجه سیاسی نبوده و این تصامیم مبنای قانونی دارد. نه تنها آقای برمکی، بلکه یک تعداد دیگر از دیپلومات های افغان نیز با درنظرداشت این اصول ختم وظیفه شده است.”

وزارت خارجه پس از تنش های انتخاباتی ۲۰۱۴ سهم آقای عبدالله بود و سخنگوی آقای عبدالله این اقدامات روان در وزارت خارجه را نادرست میداند.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی می گوید: ” به بهانه اصلاحات هرنوع اقدام برای تصفیه کاری و برطرفی یکجانبه در این مرحله به نظر ما کار درست نیست.”

حتی کوچکترین مورد اصلاحی تقرری ها یا هم برطرفی ها در سایت وزارت وجود ندارد و برخلاف تمام وزرات خانه ها هیچ آدرس از آگاهی کاریابی هم در سایتش نیست.

نهاد مک می‌گوید: تا کنون شاهد اصلاحات عملی در وزارت خارجه نبوده اند .

میوند روحانی.، رییس دبیر خانه کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می گوید:”برکناری اصلاحات نیست. میکانیزم این که چرا کسی استخدام شده و چرا برکنار شده چیست؟ آیا واجد شرایط نبوده؟”

پیش از این برخی اعضای مجلس نمایندگان، سرپرست وزارت امور خارجه را به تصفیه قومی در این وزارت متهم کرده اند، اتهامی که وزارت خارجه آن را رد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

عباس کریمی چهار مدال طلا بدست آورد

(Last Updated On: دسامبر 9, 2019)عباس کریمی در چهار سبک رقابت های سرتاسری شنای معلولان …