خبرهای تازه

سهیل شاهین: امریکا و طالبان به امضای توافق‌نامه صلح نزدیک شده اند

(Last Updated On: دسامبر 9, 2019)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر میگوید که تا کمتر از دوهفته دیگر توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به امضا خواهد رسید.

آقای شاهین می‌افزاید که این توافق‌نامه در دوحه، پایتخت قطر و با حضور وزیران خارجه ۲۳ کشور و سازمان‌های جهانی به امضا خواهد رسید.

منابع می گویند که در کنار کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس، دو طرف درباره این که کدام کشورها و یا سازمان ها امضای توافق را ضمانت کنند نیز گفتگو شده است.

در همین حال برخی از مقام‌های امریکایی به رسانه ها گفته اند که توقف حمله های شبانه نیروهای خارجی بر مواضع طالبان و نیز توقف حمله های انتحاری و انفجاری طالبان بر پایگاهای نظامیان امریکایی نیز شامل گفتگوها بوده است. چنانچه به گفته این منابع سکات میلر فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان، شمار و موقعیت پایگاهای نظامی امریکایی را به طالبان سپرده تا بر آنها حمله نشود.

آقای شاهین میگوید: “همزمان با امضای توافق نامه سربازان خارجی از افغانستان بیرون می شوند و بالای آنان حمله نمی‌شود، سپس گفتگوهای میان افغانی آغاز می شود و روی مسایل داخلی بحث می شود.”

ناتو که هم اکنون هزاران سرباز در افغانستان دارد، امید وار است که این تلاشها در نهایت منتج به آغاز گفتگوهای واقعی شود تا افغانها رو در رو باهم روی مراحل بعدی گفتگو کنند.

نیکولاس کی سفیر ملکی ناتو در افغانستان میگوید: “امیدواریم که به سرعت به یک توافقی واقعی برسیم که در نهایت گفتگوهای میان حکومت، طالبان و طرف های دیگر افغانی با هم بنشینند مشکلات خود را از طریق گفتگو حل کنند.”

طالبان گفته اند که هر گونه آتش‌بس با امریکا، به معنای آتش بس با حکومت افغانستان نیست و کاهش خشونت ها بستگی به نشست میان افغانی دارد.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح میگوید: “این مذاکرات باید راه را برای گفتگوهای مستقیم حکومت با طالبان باز کند.”

قرار است دور تازه از گفتگوهای زلمی خلیزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان در روزهای آینده هم ادامه پیدا کند، انتظار می‌رود که این دور گفتگوها نهایی باشد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

پاکستان وضع هر گونه محدودیت بالای کالاهای صادراتی افغانستان را رد می‌کند

(Last Updated On: ژانویه 22, 2020)پاکستان میگوید که آن کشور هیچ گونه محدودیت تازه ای …