سند همکاری های امنیتی و دفاعی کابل واشنگتن و کابل ناتو امضا شد

(Last Updated On: سپتامبر 30, 2014)

vlcsnap-2014-09-30-19h37m04s168

سر انجام پس از چالش های فراوان سند همکاری های امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن و چگونگی حضور نظامینان تاتو با این پیمان توسط سفیر کشور امریکا در کابل و از جانب افغانستان از سوی مشاور امنیت ملی به امضا رسید.

در این مراسم شماری از مقامات حکومتی، سیاسی، داکتر محمد اشرف غنی احمدزی رییس جمهور کشور و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیوی کشور نیز حضور داشت.

آقای احمدزی پس از امضای این سند توسط مشاور امنیت ملی گفت:” با امضای این قرار داد ها افغانستان حاکمیت ملی خود را به صورت اساسی به دست آورد”.

اشرف غنی احمدزی رییس جمهور کشور تاکید کرد که امضای این دو قرار داد به نفع افغانستان است و خطر های مشترکی که افغانستان و جهان را تهدید می کند باعث امضای این قرار داد ها شده است.

محمد اشرف غنی احمدزی رییس جمهور کشور گفت:” امروز ما شاهد مساوات دولت افغانستان با دولت های همکار خود در دنیا استیم و بصورت یک دولت مستقل و اساس برداشت منافع ملی خود قراردادی را که برای ثبات خیر و رفاه مردم ما، ثبات منطقه، و ثبات دنیا است انجام دادیم”.

به اساس سند امنیتی دفاعی میان کابل و واشنگتن گفته می شود که ۹۸۰۰ سرباز این کشور در افغانستان باقی خواهند ماند که به گفته رییس جمهور کمک های آنان برای تقویه نیرو های افغان صورت می گیرد.

آقای احمدزی گفت که پس از این نیرو های خارجی به امکان مقدس و خانه های مردم داخل نمی شوند و بیشتر کمک های آنان از طریق بودجه افغانستان مصرف خواهد شد.

به گفته ی وی نیروهای خارجی حق استفاده از قوای نظامی را در کشور نخواهد داشت و تحت قوانین افغانستان کار خواهند کرد.

رییس جمهور احمدزی گفت:” این قرار داد یک نقطه بنیادی تحولات ما در دنیا است، افغانستان خوشبختانه هنوز هم محور توجه دنیا است چون خطرات مشترک هنوز هم منافع ملی ما و منافع دنیا را تهدید میکند. این خطرات مشترک موجب این شده که ما دارای منافع مشترک باشیم و منافع مشترک و ایجاد یک دیدیگاه مشترک موجب این میشود که در مقابل خطرات با جدید اقدام کنیم”.

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه دولت افغانستان که نیز در این مراسم حضور داشت گفت که این قرار داد ها بنابر بر ضروریات افغانستان امضا شده است.

آقای عبدالله گفت:” افغانستان در راستای این دو موافقتنامه آگاهانه با درنظرداشت ضرورت های کشور و با در نظرداشت ضرورت امنیت در کشور قدم گذاشته و این یک قدم اساسی است که انشاالله ما را کمک میکند که تا با اجرای مفاد این موافقتنامه در سالهای که در پیش رو داریم افغانستان بتواند روی پاهای خود ایستاده شود”.

در همین حال جمیز کیننگهام سفیر امریکا در کابل گفت که آنان متحد به کمک به نیرو های امنیتی افغانستان هستند و این توافقنامه چگونگی حضور آنان را مشخص می سازد.

وی گفت:” این موافقتنامه زمینه تداوم مساعدت های امریکا به نیرو های امنیتی افغان را پس از ختم ماموریت آیساف نشان می دهد. روابط ما با افغانستان به اساس احترام کامل به حاکمیت ملی است و این توافقنامه به منظور همکاری امریکا با شرکای افغان شان در امر ماموریت های امنیتی، تجهیز نیرو های امنیتی افغان، حمایت از مبارزه با تروریزم و در بخش گسترش خدمات صحی، تعلیم و تربیه، مخابرات، مسایل حقوق زنان، گسترش عدالت و اقتصاد امضا شده است”.

از سوی دیگر مورتیس یوخیمز نماینده ناتو که از جانب این سازمان سند همکاری های امنیتی را با افغانستان امضا کرد گفت:” ماموریت جدید به اساس این قرار داد پس از سال ۲۰۱۵ آغاز می شود این توافقنامه به تعهد ناتو و متحدین آن برای ادامه همکاری در آینده به افغانستان را نشان می دهد. بر بنیاد این توافقنامه ۱۲۰۰۰ نیرو ناتو در افغانستان حضور خواهند داشت و ماموریت آنان حمایت از نیرو های افغان برای آموزش و مشوره به آنان است”.

گفتنیست که رییس جمهور احمدزی در جریان سخنرانی اش خطاب به همسایه گفت است که هیچگونه خطری با امضای این قرار داد متوجه آنان نخواهد شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

«عمل‌کرد غیرقانونی کمیسیون انتخابات کشور را به بحران خواهد برد»

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) اگر کمیسیون مستقل انتخابات، بربنیاد قانون عمل نکند و …