خبرهای تازه

سفیر پیشین امریکا: واشنگتن به ناکامی اش در افغانستان ادامه می دهد

(Last Updated On: آگوست 10, 2017)

رونالد نیومن، سفیر پیشین امریکا در افغانستان می گوید: واشنگتن به ناکامی اش در افغانستان ادامه می دهد.

سفیر پیشین امریکا در افغانستان در مقاله ای در واشنگتن پوست نوشته است: “در تیوری راهبرد امریکا در افغانستان آموزش ارتش افغان بود تا بتواند با القاعده، طالبان و حالا داعش بجنگد و سپس بگونه گستره بیرون شود. پس از شانزده سال حالا تعجب آور نیست که بسیاری از مردم فکر می کنند که آن راهبرد ناکام شده است.”

به گفته این دیپلومات پیشین امریکایی بیشتر بار این ناکامی از جانب واشنگتن بوده است، و حتی تلاش برای اصلاح اشتباهات گذشته، نتایج ملموسی ظرف یک سال نخواهد رسید.

این در حالیست که بخشی از این ناکامی ها به ناکارایی و وجود فساد وابسته دانسته می شود که منجر به حیف و میل میلیون ها دالر کمک ها به نام افغانستان شده است.

به تازگی رسانه های امریکایی نوشته اند که یک پیمانکار امریکا در افغانستان به ارزش پنجاه میلیون دالر را بالای خرید موتر های لوکس و پرداخت معاشات گزاف مصرف کرده است.

سناتوران امریکایی در نامه ی از وزیر دفاع امریکا خواسته اند، معلوم کند چقدر این پول های مالیه دهندگان امریکایی از سوی این قراردادی حیف و میل شده است.

کلیر مک کاسکل، عضو کمیته امنیت داخلی و امور دولتی سنای امریکا گفته است: “هر آن کسی که این مصارف را تصویب کرده است باید، برکنار شود. چرا یک شرکت با مشکلات زیاد قبلی، قرارداد می گیرد. این یک سیلی به روی مالیه دهندگان است.”

بر بنیاد یک بازرسی وزارت دفاع امریکا یک قراردادی بریتانیایی که برای ارتش امریکا در افغانستان کار می کرد، هفت موتر لوکس و پرداخت معاشات تا مبلغ چهارصد و بیست هزار دالر از ارتش امریکا پول گرفته است.

شرکت بریتانیایی نیو سنچری کانسلتنگ برای آموزش نیروهای افغان استخدام شده بود از سال 2013 تا 2016 قراردادی ارتش امریکا بود.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …