سفیر پاکستان در کابل هند را متهم به برهم زدن اوضاع در منطقه کرد

(Last Updated On: آگوست 8, 2019)

به دنبال اوج گرفتن تنش‌ها میان اسلام آباد و دهلی جدید، بر سر منطقه مورد منازعه کشمیر، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که در جریان تلاش‌های پاکستان و جامعه جهانی برای حل منازعه افغانستان، هند به برهم زدن اوضاع منطقه پرداخته است.

 هند و پاکستان دو کشور اثرگذار روی روند صلح افغانستان می‌باشند، اما ظاهراً تنش میان این دو کشور، روی صلح و پایان منازعه افغانستان هم اثر اش را می‌گذارد، کابل و اسلام آباد بارها بر هم‌کاری در روند صلح افغانستان پافشاری کرده‌اند.

سفیر پاکستان در کابل، می‌گوید: “متأسفانه زمانی که پاکستان و جامعه بین المللی به حل موضوع جنگ افغانستان تمرکز کرده اند، در این زمان، هندوستان به برهم زدن اوضاع منطقه پرداخته است. دولت پاکستان از جامعه بین الملی می خواهد که در برابر این کار هند، اقدام کند، زیرا این تصمیم هند، تنش در منطقه را بیشتر می کند.”

زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل، همچنان می‌گوید که پاکستان از نقش اش برای صلح افغانستان استفاده می‌کند اما به گفته او تاکنون هیچ اطلاعاتی در باره دیدار نخست وزیر پاکستان با طالبان وجود ندارد.

“نخست وزیر ما برای تلاش های جاری گفتگوهای صلح در افغانستان و آوردن یک صلح پایدار در افغانستان تلاش می کند. پاکستان مسوولیت مشترک در مورد آوردن صلح در افغانستان دارد و از این نقش خود استفاده می‌کند. ما تا کنون هیچ‌گونه معلومات و گزارشی در مورد دیدار عمران خان با طالبان نداریم که در امریکا به آن اشاره شده بود.”

اما، دهلی نو در باره این گفته‌های سفیر پاکستان در کابل تاکنون واکنش نشان نداده است.

اخیراٌ، مقام‌های هندی اعلام کردند که اصل امتیازات ویژه دولت کشمیر تحت اداره هند که در قانون اساسی این کشور برای این مناطق در نظر گرفته شده است را لغو کرده‌اند. در پی این تصمیم کمیته امنیت ملی پاکستان گفت که اسلام آباد تصمیم به کاهش روابط دیپلماتیک با دهلی نو گرفته و داد و ستد تجاری به این کشور را به حالت تعلیق در می‌آورد.

این در حالی است که ایالات متحده امریکا دو کشور را به خویشتن‌داری فراخوانده و از مذاکره بین پاکستان و هند روی کشمیر پشتیبانی کرده است، اما اسلام‌آباد گفته که با دهلی نو، مقابله می‌کند. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …